Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru
Rejstřík /
 
Výročí tento měsíc /
 
Přáníčka.net 
 
 
ŠAKOVÁ-KLATOVSKÁ Ivana Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ivana ŠAKOVÁ-KLATOVSKÁSopranistka Ivana Šaková-Klatovská se narodila v roce 1966 na Kladně. Pochází z prostředí, kde hudba měla své důležité místo a již od útlého dětství navštěvovala hudební školu, kde ve třídě Růženy Tomáškové získávala své první pěvecké zkušenosti. Po dvou letech studia na gymnáziu se rozhodla pro studium zpěvu na pražské konzervatoři. Ve třídě profesorky Heleny Tattermuschové zde absolvovala v roce 1988.
Ještě před absolventským představením přijala Ivana Šaková-Klatovská angažmá v Ostravě, kde nastudovala hlavní roli v operetě R. Piskáčka Perly panny Serafínky. S novou divadelní sezónou změnila své působiště, jímž se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Ve zdejší opeře vytvořila pod vedením J. Chaloupky řadu významných rolí, např. Dvořákovu Rusalku, Massenetovu Manon, Micaelu v Bizetově Carmen, Mimi v Pucciniho Bohémě a Bystroušku v Janáčkových Příhodách Lišky Bystroušky.
V roce 1997 hostovala v opeře Městského divadla v Ústí nad Labem v roli Leonory (G. Verdi: Troubadour), v plzeňském Divadle J. K. Tyla jako Hedvika ve Smetanově Čertově stěně a v Národním divadle jako Elvíra v Mozartově Donu Giovannim. Od roku 1998 je přední sólistkou plzeňské opery. Zde nastudovala řadu klíčových rolí českého i světového operního repertoáru, mezi něž patří např. Vendulka ve Smetanově Hubičce, Mařenka v Prodané nevěstě, Dvořákova Rusalka, Verdiho Aida, Čo-čo-san v Pucciniho Madam Butterfly, Taťána v Čajkovského Evženu Oněginovi, Ariadna ve Straussově Ariadně na Naxu a Leonora ve Verdiho Síle osudu.
Vedle operního divadla se věnuje také koncertní činnosti a komorní hudbě. Od roku 1993 spolupracuje s pražským Originálním hudebním divadlem, s nímž vystupovala na Bertramce v představení Noc s Mozartem a v programech věnovaných A. Dvořákovi a R. Straussovi. V rámci své koncertní činnosti účinkovala s komorními soubory a symfonickými orchestry doma i v zahraničí, např. v Německu, Dánsku, Španělsku, Polsku, Holandsku, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Namibii a v Jihoafrické republice.
 
 
 
Články o osobnosti   Z NetHovorů:
27.1.2003
  
 
 
 
Medailony /
medailony hereček, herců, režisérů ...
 
 
 
Vyhledávání /
  Dle jména:
  Fulltext:
 
Přáníčka.net 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru