Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru
Rejstřík /
 
Výročí tento měsíc /
 
Divadlo žije! 
 
 
JANĚKOVÁ st. Jana Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jana JANĚKOVÁ st.Zlínská rodačka absolvovala pražskou konzervatoř roku 1976. Již během studií hostovala v Divadle E.F. Buriana a J. Wolkera (dnešní Divadlo v Dlouhé). Na herecké pouti se dostala do divadel v Pardubicích, Olomouci a Ostravě. V současné době je členkou činohry Národního divadla v Brně. Kromě herectví se věnuje pedagogické činnosti na JAMU v Brně, kde působí jako vedoucí ateliéru na katedře muzikálového herectví. Vstoupila i do vod režijních – inscenace Na dotek Patricka Marbera a Hamlet W. Shakespeara, obě na Malé scéně Mahenova divadla. Z četných divadelních rolí uveďme: v Shakespearových dramatech na repertoáru ND v Brně – Kateřina/ Zkrocení zlé ženy; Betrice/ Mnoho povyku pro nic; Titánie/ Sen noci svatojánské a Gertruda/ Hamlet. Dále na repertoáru Anna/ Na dotek (Patrick Marber); Aldonza – Muž z kraje La Mancha (muzikál) a Beatrice/ Treperendy (C.Goldoni). Z ostatních inscenací vzpomíná na role: Roxana/ Cyrano z Bergeracu (E.Rostand); titulní v inscenaci Anna Karenina (L.N. Tolstoj); Lavínie/ Smutek sluší Elektře (E.O'Neill); Marie/ Vojcek (G.Buchner) a další.
Z filmů uveďme detektivku Smrt stopařek (r: J. Polák) a Lvi salonů (r: J. Borek). Natočila celou řadu televizních inscenací: Principálka (r: O. Kosek); Kurýr (r: Z. Kaloč); Mimořádný případ (r: J. Muller) a další. Ze seriálů připomeňme: Velké sedlo (r: F. Mudra); My všichni školou povinní (r: L. Ráža) a Četnické humoresky (r: A. Moskalyk).
Jana Janěková získala mnohá ocenění: Cena literárního fondu za roli Elektry a dále Ceny diváků za role ND Brno - v roce 1987 za roli Anna Karenina; v roce 1992 za roli Josie ve hře Měsíc pro smolaře; v roce 1994 za roli Kateřiny ve hře Zkrocení zlé ženy a v roce 1997 za roli Beatrice ve hře Mnoho povyku pro nic.
 
 
 
Články o osobnosti   Z NetHovorů:
15.10.2003
 
 
 
 
 
Medailony /
medailony hereček, herců, režisérů ...
 
Nethovory /
Milan LIGAČ
30.1.2019
Jana ONDRUŠKOVÁ
27.2.2019
->
 
 
Vyhledávání /
  Dle jména:
  Fulltext:
 
Přáníčka.net 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru