Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru
Rejstřík /
 
Výročí tento měsíc /
 
Divadlo žije! 
 
 
TÁBORSKÝ Miroslav Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Miroslav TÁBORSKÝLaureát Ceny Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku (získal ji roku 1997 za postavu Jindřicha v inscenaci Konec masopustu), se k svému dnešnímu profesionálnímu postavení propracovával dlouho a ne vždy lehce.
Začátky v amatérském divadle se protahovaly více, než by si sám přál, protože na divadelní fakultu byl přijat až na čtvrtý pokus. Mezitím vystudoval fyziku na pedagogické fakultě a v prvních ročnících DAMU pak bojoval - kromě jiného - i s přemírou racionálního myšlení, které je na jevišti někdy na závadu. Absolvoval roku 1987. Po základní vojenské službě začínal angažmá v Divadle E.F. Buriana, dále Divadle pod Palmovkou a Divadle Labyrint.
Podle vlastních slov je Miroslav Táborský extrovert na samé hranici možností, což mu spolu s výše zmíněnou pracovitostí nedovolí, aby si nechal pro sebe připomínky k práci všech složek podílejících se na vzniku inscenace. Častokrát už narazil, ale přesto nepřestává věřit, že divadlo jako týmová záležitost potřebuje maximální nasazení všech zúčastněných včetně techniky. A každé vydařené představení mu v této víře dává za pravdu.
 
 
 
Články o osobnosti   Z NetHovorů:
20.12.2000
26.11.2018
 
Divadlo v Dlouhé
K první spolupráci s režisérkou Hanou Burešovou se dostal v roce 1992, kdy vytvořil roli Fausta v inscenaci Don Juan a Faust. Společná práce pak vedla přes Vraždu v katedrále, Školu základ života, Létavého lékaře a Opici a ženicha k zatím poslední inscenaci Obrazy z francouzské revoluce, kde ztvárnil postavu M. Robespiera. Dále vytvořil výraznou postavu Settembriniho v Kouzelném vrchu J. A. Pitínského. Hostuje též v divadelní kavárně Viola.
Miroslav Táborský relativně často pracuje i ve filmu. V poslední době natáčel i v zahraničí- film Dívka tvých snů. Za tento film obdržel Goyovu cenu (španělské národní ocenění) jako Objev roku 1998. Nezapomentulný je jako sultánův velvyslanec ve filmové pohádce Lotrando a Zubejda. Rovněž ve filmu Kolja.
Pro rozhlas namluvil tyto postavy: hlas Giovanniho Battisty Guadagniniho ve hře Němý mesiáš, Sandro Cappelletto (1999,','); Paganini - Stradivariana, Ilja Hurník (1997,','); Clark - Ledový palác; Francis Scott Fitzgerald; Achaz - Úspěšný prorok, Věra Eliášková (2000).
 
 
 
 
Medailony /
medailony hereček, herců, režisérů ...
 
 
 
Vyhledávání /
  Dle jména:
  Fulltext:
 
Divadlo žije! 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru