Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru
Rejstřík /
 
Výročí tento měsíc /
 
Přáníčka.net 
 
 
JAŘAB David Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
David JAŘABPo maturitě na gymnáziu v Ostravě vystudoval režii na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie v Brně. V letech 1993 – 1998 byl režisérem, členem kolektivního vedení a posléze uměleckým šéfem HaDivadla v Brně a současně byl v letech 1994 – 1998 asistentem v ateliéru režie A. Goldflama na JAMU. V letech 1998 – 2002 střídavě vyučoval na Střední soukromé škole pro reklamu v Praze, spolupracoval s ČT a režíroval v různých divadlech. Od roku 2002 je uměleckým šéfem divadla Komedie.
Je autorem či spoluautorem řady divadelních her a scénářů, z nichž většinu také sám režíroval, a to především v brněnském HaDivadle: Písař Bartleby (dramatizace novely Hermana Melvilla, s Bruno Solaříkem), Poutník Melmoth (dramatizace gotického románu Ch. R. Maturina, s Bruno Solaříkem), Jeux d’Enfants aneb Paříž XIII., dvoudílné Zmatky chovance Törlesse (dramatizace novely Roberta Musila), Klimeš (s Lubošem Balákem), cyklus původních divadelně-literárních večerů Okruhu A. I. V. Penězokazi 1. – X., cyklus původních divadelních večerů o 20. století Revise století 1. – VII., Rekonstrukce (oheň v hlavě) (divadlo Komedie), Parsifal (divadlo Komedie) aj.
V roce 1989 se stal členem brněnského surrealistického okruhu A. I. V., od poloviny 90. let je členem Skupiny českých a slovenských surrealistů. Publikoval především v revui Analogon, ale také v revue Intervence, Literárních novinách, Salonu Práva aj. Věnoval se také výtvarné tvorbě a účastnil se výstav Skupiny českých a slovenských surrealistů.
Je také autorem cyklu současných her Ostrostřelci (původně vlastní monodrama). Jedná se o společné autorské večery, které probíhaly v letech 1994 – 2004 postupně v Divadle Na zábradlí, v divadle Archa, ve studiu Disk Praha a v divadle Komedie, kde se Ostrostřelci stali tradičním zahajovacím projektem sezony (2002, 2003, 2004).
Od roku 1998 se podílí na cyklu Večerů Analogonu, kterých proběhlo až do této chvíle 13, a to nejprve v Dejvickém divadle a nyní v divadle Komedie. V roce 2002 připravil David Jařab z těchto večerů čtyřdílnou sérii pro Českou televizi, která měla premiéru v lednu letošního roku. V srpnu 2004 měl premiéru jeho první celovečerní film podle vlastního scénáře Vaterland – Lovecký deník.
 
 
 
Články o osobnosti   Z NetHovorů:
23.11.2005
 
 
 
 
 
Medailony /
medailony hereček, herců, režisérů ...
 
 
 
Vyhledávání /
  Dle jména:
  Fulltext:
 
Divadlo žije! 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru