Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru
Rejstřík /
 
Výročí tento měsíc /
 
Divadlo žije! 
 
 
FIALOVÁ Květa Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Květa FIALOVÁKvěta Fialová se již od mládí věnovala divadlu a první angažmá získala už v šestnácti letech v Těšínském oblastním divadle. Brněnskou JAMU absolvovala v roce 1950. Po studiích působila v řadě oblastních divadel (v Opavě, Českých Budějovicích, Kolíně i Martině), aby se v sezóně 1957-58 dostala do Prahy, do divadla ABC - ve Voskovcově a Werichově Baladě z hadrů zde vytvořila roli Kateřiny. Divadlo se stalo roku 1962 součástí Městských divadel pražských (MDP), kde setrvala do roku 1991.

V současné době hostuje v Městských divadlech pražských v inscenacích - Andělika a laskavec (Andělika Douffetová); Šakalí léta (Teta Juřičková) a Návod na přežití (Netty). Spolupracuje s divadelní agenturou Harlekýn – Štika k obědu, Tři na lavičce, Zlaté jezero, Víš přece, že neslyším, když teče voda a Manžel pro Opalu. Spolupracuje s Divadlem 90 U Valšů.

Ve filmu začínala nejprve jako představitelka naivních děvčat (Plavecký mariáš, 1952, Dařbuján a Pandrhola, 1960), postupně přešla k úlohám elegantních žen a matek (role kněžny v Moskalykově adaptaci Němcové Babičky, 1971). Ale cizí jí nebyl ani typ ženy napůl andělsky nevinné, napůl prohnané. Její komediální talent se uplatnil ve filmu Limonádový Joe (1964), ale i ve Slaměném klobouku (1971). Její filmografie zahrnuje od roku 1952 do současnosti desítky úspěšných filmů: Strakonický dudák (1955), Princezna se zlatou hvězdou (1959), Fantóm Morrisvillu, Ostře sledované vlaky, Ženu ani květinou neuhodíš, Smrt za oponou a Vražda po našem (všechny 1966), Konec agenta W4C (1967; v témže roce vytvořila pro epizodu Sequensova televizního seriálu Hříšní lidé města pražského roli lady Macbeth z Vinohrad). Z novějších uveďme například film Adéla ještě nevečeřela, v němž se sešla po třinácti letech se stejným tvůrčím kolektivem, který stál u zrodu "Limonádníka": s režisérem O. Lipským, M. Kopeckým a dalšími herci.

Fialová vytvořila vedle divadelních a filmových postav i řadu televizních rolí (účinkovala v seriálu F. L. Věk, Duhovém luku a řadě dalších inscenací). Jejím manželem je divadelní a televizní režisér Pavel Háša.
 
 
 
Články o osobnosti   Z NetHovorů:
8.10.2008
 
 
 
 
 
Medailony /
medailony hereček, herců, režisérů ...
 
Nethovory /
Připravujeme....
9.12.2020
->
 
 
Vyhledávání /
  Dle jména:
  Fulltext:
 
Přáníčka.net 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru