Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru
Rejstřík /
 
Výročí tento měsíc /
 
Přáníčka.net 
 
 
HERFORTOVÁ Zdena Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zdena HERFORTOVÁVystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahenovy činohry Státního divadla Brno (1968 – 1992), kde vytvořila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru.
Od 1. 2. 1992 je členkou Městského divadla Brno.
V roce 1996 obdržela Cenu Thálie 95´ za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické. V roce 1998 se dostala do nejužší nominace na Cenu Thálie 97´za roli Gurmyžské v inscenaci Les.

Významné jsou i její role televizní (seriály Četnické humoresky /Vladěnka Šiktancová/, Škola na výsluní /babička Machatová/, Ordinace v růžové zahradě II. /Cecílie Valšíková/) pohádky např. O svatební krajce, Prsten krále řeky, inscenace Sólo pro mou ženu, Prokop Diviš, Mejdan na písku, Sestra Amáta, Nevinný /s M.Labudou/, povídky z cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem, povídka Babička inkognito z cyklu „To nevymyslíš“, inscenace Osudové peníze, rež.Krejčík a další.
Moderátorské dovednosti zúročila v pořadu Přijďte k nám na večeři nebo při provázení slavnostního večera udílení Cen Thálie v přímém přenosu ČT, dále role filmové a rozhlasové, dabing.
Vedle herecké práce působila od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU, kde od roku 1998/1999 vedla samostatný ateliér muzikálového herectví.
Získala cenu za celoživotní dílo v oblasti poezie „Poděbradskou růži“.

Ráda vzpomíná na tyto role: Julie (Romeo a Julie), Dorotka (Strakonický dudák), Kasandra (Trójanky), Marina (Boris Godunov), Nataša (Vojna a mír), Sofie (Platonov), Agáta (Idiot), Kristina (Smutek sluší Elektře), Golda (Tovje vdává dcery), Eva (Gazdina roba), Marta (Kdo se bojí…), Emilie (Věc Makropulos), Alžběta Anglická /Cena Thálie 95´/, Charlota (Višňový sad), Mossieová (Penzion pro svobodné pány), Valerie (Povídky z Vídeňského lesa), Gibsonová (Naše městečko), Charlotta (Nevyléčitelní), Belinda (Divotvorný hrnec), Katia (Monsieur Amédée), Raisa Gurmyžská (Les) /nominace na cenu Thálie za rok 1997/, Dolly Leviová (Hello, Dolly), Bloody Mary (Jižní Pacifik), Chůva (Romeo a Julie),Nováková(Dvě gorily proti mafii), Bubulina (Řek Zorba), Marie Dubská (Naši Furianti), Runa (Radúz a Mahulena), Nana (paní Hugonová), Hra o lásce, smrti a věčnosti… (Revoluce), Dvě gorily proti mafii (Nováková), Manželství na druhou aneb Barillonova svatba (Paní Jambartová), Irena (Novomanželské apartmá), Slečna Schneiderová (Cabaret), Lady Bracknellová (Jak je důležité míti Filipa), Ginger (Ginger a Fred).

Hostuje v inscenacích pražského Divadla Metro TANEC MEZI VEJCI /babička - tchýně - matka/ - autor a rež. G. Skála, POSLEDNÍ ŠANCE /Hedvika/, ZKROŤ MĚ, MILÁČKU, pův.název: Zkrocení aneb Shakespeare to psal pro mladší /Ingrid/. Divadelní hry Poslední šance a Zkroť mě, miláčku napsal přímo pro Z. Herfortovou autor a režisér Gustav Skála. V Divadle Bolka Polívky účinkuje v inscenaci GARDEROBIÉR /Inspicientka Madge/, v Divadle pod Palmovkou inscenace G.Preissové - GAZDINA ROBA /Mešjanovka/, v Divadle Palace Praha – Bengt Alfors – DIVADELNÍ KOMEDIE /Linda/.

Aktuální role v Městském divadle Brno: BROUK V HLAVĚ (Luiza de Histangua ), HELLO, DOLLY! (Ernestina Moneyová), MY FAIR LADY (ze Zelňáku) (Paní Hradská ), JEZINKY A BEZINKY (Abby Brewsterová), DONAHA! (Jeanette Burmeister, pianistka), FLASHDANCE (Hana, bývalá učitelka tance), DUCH (Oda Mae Brownová), nominace na Cenu Thálie 2014.
 
 
 
Články o osobnosti   Z NetHovorů:
27.2.2002
18.2.2015
 
 
 
 
 
Medailony /
medailony hereček, herců, režisérů ...
 
Nethovory /
Připravujeme....
26.1.2022
->
 
 
Vyhledávání /
  Dle jména:
  Fulltext:
 
Divadlo žije! 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru