zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 32. týden

The Smashing Pumpkins - Oceania

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

The Smashing Pumpkins - Oceania (1.)
Kultovní Smashing Pumpkins, v reformovaném složení a s novou energií, zahráli v New Yorku skladby ze svých nejslavnějších alb. Chicagská kapela Smashing Pumpkins se formovala v devadesátých letech. Byla alternativou tehdejším slavným grungeovým skupinám Nirvaně, Pearl Jam či Soundgarden. Smashing Pumpkins, na rozdíl od výše jmenovaných, styl zvaný grunge překračovali k hymnickým rockovým opusům nebo naopak subtilním, niterným kompozicím.
Jejich dvě alba Siamese Dream a Mellon Colie and the Intinity Sadness, patřily v rockové hudbě devadesátých let mezi nejzásadnější. Skoro výhradním autorem všech písní na Siamese Dream respektive Mellon Colie and the Intinity Sadness je Billy Corgan. Komplikovaná osobnost, s níž je spjatý úspěch, personální obsazení i samotná existence skupiny. Billy Corgan rozpustil Smashing Pumpkins v roce 2000. Návrat, v obměněném obsazení, slepil Billy Corgan v roce 2007. Album Zeitgeist se ovšem nesetkalo s příznivou reakcí. Především od publika. Projekt Oceania, opět s reformovanou sestavou, vydaný v roce 2012, se jeví v mnohem příznivějším světle a obzvlášť v živém provedení, kde dostávají prostor i starší písně je opravdovým zážitkem pro každého fanouška rockové hudby. Koncert Smashing Pumpkins byl natočený 10. prosince 2012 v Barclays Centru v New Yorku. Ačkoliv jde o ryze klubové prostředí, Smashing Pumpkins obohatili koncert videoprojekcí. Nápad využít a projektovat obrazy do obří koule, jenž představuje planetu Oceanii, prý Smashing Pupkins převzali z koncertních show Pink Floyd.
Vysílání: 08.8., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art., 14.8., ČT art

Esperanza Spalding
Fenomenální zpívající kontrabasistka číslo jedna. Esperanza Spalding je příkladem jazzové umělkyně současnosti. Kromě toho, že je mladá a pohledná, dokonce umí i zpívat a hrát! Dnešní jazzový provoz (pokud něco takového vůbec existuje) po takových osobnostech zoufale touží. Každá z desek Esperanzy naznačila, že to je nová hvězda jazzové scény, která se zaměřuje na širší publikum. Navíc Esperanza nepodléhá vábení světa smooth jazzu a ve své tvorbě nezapře čirou muzikálnost a neochotu k prvoplánovým hudebním projektům.
Vysílání: 09.8., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 13.8., ČT art

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Zpívají: E. Pilarová, M. Kubišová, H. Vondráčková, W. Matuška, V. Neckář, K. Štědrý a další. Připravili: A. Berková, B. Slavík a J. Vašta. Poprvé Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) vystoupil 28. března 1960 ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Později doprovázel soutěž „Hledáme písničky pro všední den“, z níž vzešla řada dodnes populárních hitů. Základnou TOČRu bylo studio A v karlínské rozhlasové budově blízko historické Invalidovny. Tam vznikly skoro všechny nahrávky. Všechny hudebníky i s tehdejším kapelníkem K. Krautgartnerem můžete vidět ve filmu „Kdyby tisíc klarinetů“. Tehdy také Československá televize začala produkovat cyklus „Vysílá studio A“, který dodnes patří do zlatého fondu televizní zábavy. Tentokrát uslyšíte v podání TOČRu, W. Matušky a E. Pilarové písničky z muzikálu Divotvorný hrnec (Finian´Rainbox), který do češtiny přebásnil Jan Werich. Původní autoři amerického muzikálu byli Burton Lane, Edgar Yip Harburg a Fred Saidy. Divotvorný hrnec uvedli Jan Werich a Jiří Voskovec 6. března 1948 v Hudebním divadle v Karlíně, a byla to zároveň jejich poslední společná divadelní hra. Jan Werich sehrál legendární roli vodníka Čochtana, Jiří Voskovec ještě hru režíroval před definitivním odchodem do emigrace. Hudbu upravil Zdeněk Petr.
Vysílání: 10.8., 22.00 hod., ČT art

31.7.2017 08:07:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo ...celý článek


Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I celý článek

další články...