zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karajan řídí devátou a ČF živě

Herbert von Karajan (Karajan řídí devátou)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karajan řídí devátou
Velkolepou vokální symfonii "S Ódou na radost" Ludwiga van Beethovena, jehož čtvrt tisíciletí od narození si připomínáme, v provedení Berlínských filharmoniků pod taktovkou Herberta von Karajana, zpívají sólisté: L. Cuberli – soprán, H. Müller Molinari – alt, V. Cole – tenor, F. Grundheber – baryton a pěvecký sbor Wiener Singverein se sbormistrem H. Froschauerem. Kamera a režie Ernst Wild (Premiéra). Beethovenova Devátá symfonie je všeobecně považována nejen za vrcholné dílo svého autora, ale i za jeden z největších výtvorů hudební historie vůbec. Z formálního i obsahového hlediska představuje pomyslný spojovací most mezi dvěma uměleckými epochami klasicismu a romantismu: zatímco její čtyřvěté schéma vychází z tradičního mozartovsko-haydnovského modelu, zapojení vokální složky do závěrečné věty bylo ve své době v oblasti symfonického žánru vpravdě novátorským počinem. Na proslulosti Deváté symfonie má tedy čtvrtá část, v níž se k orchestru připojují čtyři pěvečtí sólisté a smíšený sbor. Převážnou část zhudebněného textu převzal Beethoven z básně Óda na radost již tehdy proslulého německého básníka, prozaika a dramatika Friedricha Schillera. Díky svému mimohudebnímu poselství se pak symfonie stala univerzálním, nadčasovým symbolem, výzvou k pospolitosti lidského rodu.
Hudební téma zmíněné Ódy se roku 1985 stalo hymnou Evropské unie. Existuje ve třech instrumentálních verzích: pro klavír, pro dechové nástroje a pro symfonický orchestr. Instrumentaci jednotlivých verzí vytvořil Herbert von Karajan (1908–1989), který také natočil velkolepé Beethovenovo dílo, nesoucí opusové číslo 125, krátce před svou smrtí s Berlínskými filharmoniky.
Vysílání: 12.12., 21.20 hod., ČT art

Česká filharmonie živě u vás III
S Českou filharmonií pod vedením Petra Altrichtera se v přímém přenosu třetího koncertu mimořádné předvánoční série představí zástupci mladé generace českých sólistů – houslista J. Mráček a violoncellista I. Vokáč. Režie Ute Feudel. Na období adventu připravila Česká filharmonie sérii čtyř mimořádných koncertů vysílaných živě přímo z pražského Rudolfina. Role moderátora se ujme Marek Eben a za přísných hygienických opatření spolu s orchestrem vystoupí přední čeští i mezinárodní sólisté a dirigenti. V první polovině třetího večera se pod taktovkou Petra Altrichtera v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle a violoncello představí zástupci mladé generace českých virtuózů a zároveň členové ČF Jan Mráček a Ivan Vokáč. Ve druhé polovině zazní Suita A dur A. Dvořáka.
Vysílání: 13.12., 20.15 hod., ČT art

30.11.2020 15:11:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové (1/5) - Giselle
Významná česká primabalerína a taneční pedagožka Daria Kli ...celý článek


Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival Landscape ze Žižkova do Malešic

Nákladové nádraží Žižkov

Landscape festival se vrátil do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej hostití česká metropole a jako v pře celý článek

další články...