zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 4. týden

Cirkus Kludský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jany Preissové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která zanedlouho oslaví 75. narozeniny (2012). Režie P. Vantuch. Váženým hostem Jaromíra Hanzlíka bude jedna z nejpůvabnějších českých hereček, která o sobě ale říká, že nejraději hraje v rozhlase, protože tam ji není vidět – Jana Preissová. Herečka původem z Rokycan nepochází z umělecké rodiny, ovšem její rodiče milovali hudbu i divadlo. To se nakonec ukázalo klíčové pro její další kariéru. Nejprve však chtěla být letuškou. Přesto nakonec udělal zkoušky na DAMU, zvykla si i na život v Praze a stala se herečkou. Své první angažmá dostala v Divadle Na zábradlí v roce 1970, filmovou premiéru měla dokonce o dva roky dříve ve filmu Klec pro dva, ovšem známá se stala ten samý rok díky filmu Jiřího Menzela Rozmarné léto. Od té doby dostávala samé zajímavé role a tak není divu, že si zahrála i v nadčasových filmech – Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Jana Preissová je i držitelkou Českého lva.
Vysílání: 04.2., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 10.2., ČT1

Cirkus Kludský
Nostalgické i hořké vzpomínky na světoznámý cirkus, jenž zažíval svůj zlatý věk v předválečné éře (1967). Režie D. Holub. Rodina Kludských stále patří v cirkusovém světě k pojmům a její působení v manéžích nezlomila ani druhá světová válka, ani následné zestátnění cirkusů a varieté. Zlatou éru cirkusu Kludský ovšem uzavřela již hospodářská krize v první polovině třicátých let, kdy nezbyly finance ani na krmení zvířat a ta následně musela být odprodána. V předchozích letech se však podnik těšil světovému renomé zejména díky legendární drezúře 24 cvičících slonů, kteří nakonec vytvořili pyramidu. To bylo největší číslo života Karla Kludského, které v dokumentárním snímku z roku 1967 oživily společně s dalšími hořkosladkými okamžiky života na kolečkách vzpomínky jeho syna. Ten dlouhá poválečná léta prožil v nedobrovolném odloučení od zvířat a manéží. Až v šedesátých letech byl doceněn a státním vyznamenáním stvrzen nejen jeho přínos českému cirkusovému umění.
Vysílání: 05.2., 18.55 hod., ČT2

Dnes večer hraju já: Karel Höger (5/7)
Nestárnoucí umění vynikajícího herce, jak se uchovalo v archivu ČT. Nový seriál věnovaný výjimečným osobnostem českého divadla a filmu. Provází V. Preiss. Připravila A. Berková (Premiéra). Jedním z nejuznávanějších českých filmových a divadelních herců všech dob je bezpochyby Karel Höger. Jeho doménou byli hrdinové, kteří se dostávají do složitých situací, protože nechtějí vzdát zápas o pravdu, vlastní život anebo o vlastní důstojnost. Zahrál si je především v Národním divadle ve slavné éře Otomara Krejči, ale také před filmovou kamerou. Jedním z nich byl jeho Willy Loman v divadelní inscenaci slavné hry A. Millera Smrt obchodního cestujícího. Průřez touto inscenací se dochoval na unikátním filmovém záznamu. Mimořádné postavy vytvořil také v televizi. Namátkou jmenujme legendární televizní inscenaci Romeo a Julie na konci listopadu, kde byla jeho partnerkou Dana Medřická.
Vysílání: 02.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.2., ČT art

16.1.2023 09:01:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bavič (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 14. týden

Cirque du Soleil: Kurios

13. komnata Alexandry Myškové
Česká herečka, režisérka a divadelní pedagožka, přišla v mládí o malého syna, ...celý článekČasopis 13 - sekce

HUDBA

Gaia Mesiah vydává Vlnobytí

Gaia Mesiah

Kapela Gaia Mesiah dnes vydává nové album Vlnobytí (VLN∞BYTÍ) a vyráží na velké jarní turné po České rep celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční trh v broumovském klášteře

Velikonoční trh v broumovském klášteře

V sobotu 1. dubna se od 8:30 do 13 hodin koná na nádvoří a v zahradě broumovského benediktinského kláštera tra celý článek

další články...