zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cirkopolis ukáže pestrost evropského cirkusu

Grensgeval - Plock!

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Na 10. ročník Cirkopolisu zavítají umělci převážně z jižní části Evropy a představí různé podoby současného cirkusu. Letos mezi ně patří francouzská dvojice Collectif Petit Travers a jejich žonglérsko-bubenická show, která festival zahájí. Hranice vnímání bolesti vytyčí zkoumá španělská performerka Elena Zanzu. Tělo na tělo prozkoumá francouzská dvojice párových akrobatů Un loup pour l'homme potenciál fyzické přitažlivosti. Festival poprvé přiváží představení vytvořené a určené zvědavému dětskému divákovi, jedná se o akrobatickou malířskou show belgických Grensgeval plnou barev, štětců a akční malby. Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis přivítá umělce i diváky od 12. do 18. února 2023 v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a nově i v Centru současného umění DOX.

„Skladba letošního programu vznikala velmi organicky. V 10. ročníku nabízíme divákovi pět zahraničních a zcela jedinečných uměleckých světů a tvarů na pomezí hudby, výtvarného umění nebo výtvarné či fyzické performance,“ prozrazuje Šárka Maršíková, ředitelka festivalu Cirkopolis.
Z Francie, kolébky nového cirkusu, pochází hned dva soubory. Festival odstartuje Collectif Petit Travers živým a intimním koncertem, který představuje bubny jako srdce a žongláž jako tělo. Mistrné žonglování v podání Juliena Clémenta v dialogu s bubeníkem Pierrem Polletem rozvíjí vzájemný vztah – od hudebníka k žonglérovi a zase naopak. „Představení S’assurer de ses propres murmures je jedinečné silnými osobnostmi, které vidíme na jevišti. Murmures jsou v překladu šepoty. Když někomu šeptáte, vytváříte intimní vztah, pravdivý, hravý, tajný, který je jen mezi vámi. Právě pocit takové autenticity a pravdivosti spolu hledají na jevišti skrze své techniky a oba dva jsou ve svém oboru excelentní,“ doplňuje Šárka Maršíková. Collectif Petit Travers vznikl oficiálně již v roce 2004, českému publiku se však představí v úplné premiéře na scéně Paláce Akropolis.

Soubor Un Loup pour l'homme je známý svým nefalšovaným akrobatickým stylem. Od svého založení v roce 2006 vytvořil pět různých představení a odehrál je přibližně šestsetkrát po celém světě. Do Prahy přiváží akrobatický duet CUIR o přitahování a přitažlivosti, který je syrový, místy drsný a nekonvenční. Arno Ferrera a Gilles Polet si ve speciálních kostýmech inspirovaných jezdeckým postrojem pohrávají jeden s druhým a svá těla proměňují v pouhý nástroj a místy i v bitevní pole. Jejich vzájemné přitahování a přitažlivost ale ve výsledku není o tom, kdo získá moc nad tím druhým, ale jak dokážou navzájem spojit své síly.

V projektu EZ prověřuje katalánská performerka Elena Zanzu dynamiku vztahu mezi umělcem a publikem. Zkoumá, co se stane, když je lidské tělo dobrovolně svázáno a vláčeno po jevišti, a jak na situaci reaguje manipulovaná osoba a ti, kteří vše pozorují. „EZ je projekt o bolesti, zranitelnosti, vyjednávání, souhlasu a pomoci. Zanzu se v něm snaží zpochybnit protiklady jako muž a žena, bolest a potěcha nebo třeba submise a agrese a vytvořit bezpečný prostor pro vnímání lidského bytí a potřeb,“ vysvětluje Šárka Maršíková záměr umělkyně.

Andrea Salustri je italský žonglér, tanečník a choreograf žijící dlouhodobě v Berlíně, jehož představení Materia se stalo hitem edinburského festivalu Fringe v roce 2022. Vytváří v něm taneční choreografii pro polystyrenové objekty a jednoho člověka. V dojemné podívané se váhavý pohyb polystyrenu zesiluje až k hlasitému zvukovému nástroji, který přebírá iniciativu nad manipulátorem. „Ačkoliv Salustri nevnucuje divákovi příběh, svou choreografií jako by vykresloval existenci a chování člověka na této planetě,“ doplňuje svůj postřeh Šárka Maršíková.

Cirkopolis dětem

Soubor Grensgeval pochází z belgického Gentu a vytváří vizuálně podmanivé divadlo s prvky cirkusu pro dětské publikum. Nejnovější artistické představení Plock! pro jednoho malíře akrobata, jedno plátno a několik plechovek s barvou je inspirované technikou akční malby amerického abstraktního malíře Jacksona Pollocka. Maluje rukou, celým tělem, otáčí se, skáče, kroutí se, ale ať dělá, co dělá, jeho výtvor se originálu ne a ne přiblížit. Plock! bude ke shlédnutí v upraveném sále Kasáren Karlín.

Program Cirkopolisu nabídne i zástupce české scény. S indoorovou premiérou Suitcaseboarding se představí čtyři cestující skupiny tYhle, závěsná akrobatka Lenka Švolíková uvede sólovou performance Sandwritten a v prostorách Centra současného umění DOX představí oceňovanou novinku Thin Skin! akrobatka Eliška Brtnická a kol.

Termíny + vstupenky na www.cirkopolis.cz.

16.1.2023 17:01:42 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Festivaly

Pardubický 23. ročník GRAND Festival smíchu

Večer na psích dostizích (Činoherní klub)

Východočeské divadlo letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Meltingpot přináší filmové zpovědi loňských hostů

Wim Hof - Voices of Meltingpot 2022

Po tříleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se opět rozbíhá projekt Voices of Meltingpot, který přináší celý článek

další články...