zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Perplex: absurdní logická smyčka

Perplex

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Soubor činohry Jihočeského divadla České Budějovice představil v rámci pražské přehlídky Jižní spojka 2023 hru Mariuse von Mayenburga PERPLEX. Německý dramatik, dramaturg, překladatel a režisér Marius von Mayenburg není na českých scénách neznámý. Od roku 2021 jsou zde postupně uváděné jeho inscenace jako PARAZITI, TVÁŘ V OHNI, ELDORÁDO, TURISTA, OŠKLIVEC, KÁMEN, MUČEDNÍK, ŽIVÝ OBRAZ a další. Inscenaci PERPLEX uvedla v české premiéře Městská divadla pražská v roce 2011 (r. Petr Svojtka), o rok později Hadivadlo (r. Marián Amsler) a naposledy zmíněné Jihočeské divadlo. Tuto inscenaci ovšem postihla protiepidemiologická opatření, a tak z původně plánované premiéry 26. února 2021 sešlo. Inscenace se dočkala veřejného uvedení až 8. října 2021.

Tento osud ovšem nic nemění na kvalitě daného textu. Marius von Mayenburg nám většinou ve svých hrách nabízí časovou smyčku, nelogickou záhadu, která trochu vykolejí hlavní postavy a v neposlední řadě nastoluje citlivá společenská témata, která mají určitě jiný context v Německu než v jiných zemích.
Režisérka Natálie Deáková vychází z překladu Kateřiny Bohadlové, který je přesný a trefný. Na komorní scéně, které dominuje paletový divan, se objeví manželé po návratu z dovolené. Nejde elektřina. Nezaplacené složenky. Ona přináší z kuchyně neznámou kytku v květináči. Netuší, kde se v jejich bytě vzala.
Celá inscenace se točí kolem termínu perplex = bezradný, zmatený, popletený nebo vyvedený z míry. A toto se postupně stává všem protagonistům na jevišti. Těch “překvapení”, zejména pro diváka, je několik. Informace o tom, že byt už první dvojici nepatří. Ukládání odpadů do zmíněného paletového divanu. Příchod Jakuba z koupelny, jak jinak než v plné nahotě. Domácí párty na téma severské noci, kdy se Daniela objevuje v nepopsatelném absurdním kostýmu, až po nástup Tomáše coby vojáka SS. Právě toto téma, které je v Německu citlivé, pro nás už méně uchopitelné v dané hloubce souvislostí. Tomáš obviňuje své rodiče, že prý jsou jako fašisti. Silné, ale výstižné přirovnání. A tak bychom mohli pokračovat.
Celá inscenace Perplex teče v plném proudu. Divák postupně vstřebává jednotlivá nastolená témata. A doslova si užívá až do poslední chvíle, kdy se protagonisté proměňují v jevištní techniky a scéna se postupně vyklízí. Máme ovšem čisto nebo jsme bezradní? Vyvedení z míry můžeme být jen do okamžiku než si uvědomíme, jak výborně vystavěné absurdní divadlo na nás působí. Daná absurdita v logické smyčce zapadá, až se stává pochopitelnou a uchopitelnou.


Marius von Mayenburg: Perplex
Překlad Kateřina Bohadlová; režie Natália Deáková; dramaturgie Marie Špalová; scéna Lukáš Kuchinka; kostýmy Jana Smetanová; hudba Jakub Kudláč a pohybová spolupráce Pavol Seriš.
Osoby a obsazení: Tomáš (Tomáš Kobr); Dana (Dana Verzichová); Jakub (Jakub Koudela) a Daniela (Daniela Šišková).
První uvedení před diváky 8. října 2021 na Studiové scéně Na Půdě. Psáno z reprízy 4. března 2023, Studio Švandova divadla.

www.jihoceskedivadlo.cz

20.3.2023 15:03:56 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Recenze

Proč bychom se netěšili na Smetanu s nadsázkou?

Andrea Zelová a Libor Matouš (Proč bychom se netěšili...)

Roku 1824 se narodil český významný hudební skladatel Bedřich Smetana. Rok 2024 - Rok české hudby se věnuje pr ...celý článek


Judy - jiskřící duše, která se vydává všanc divákům

Monika Absolovoná a Jan Nedbal (Judy)

Inscenace JUDY není pro Divadlo Studia Dva novinkou. V české premiéře uvedlo text Petera Quiltera NA KONCI DUH ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Darin popová hvězda ze Švédska

Darin (Zdroj: darinofficial.com)

Švédská superstar Darin Zanyar nyní vstupuje do své dosud nejautentičtější a nejosvobozenější hudební i životn celý článek

další články...