zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Leni - nezůstávejme v klidu, buďme obezřetní

Věra Hlaváčková a Tomáš Kobr (Leni)

autor: Hynek Glos  

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo České Budějovice uvádí inscenaci LENI od roku 2023 na Studiové scéně Na Půdě. Text napsali Valerie Schulczová a Roman Olekšák, překlad Viktor Polesný. Hru o fiktivním setkání dvou skutečných lidí – „Hitlerovy dvorní režisérky“ Leni Riefenstahl (Věra Hlaváčová) a slavného amerického moderátora Johnnyho Carsona (Tomáš Kobr) v nejsledovanější talkshow Ameriky v režijním nastudování Radovana Lipuse.

Jak se obhájí umělkyně, která dala svůj výjimečný talent do služeb totalitní moci? Jak dopadne střet dvou silných osobností před nelítostnými kamerami? Divák v tomto nastudování ocení setkání tří silných osobností - režiséra Radovana Lipuse a dvou hlavních představitelů Věru Hlaváčkovou a Tomáše Kobra. Radovan Lipus velmi citlivě pracuje s jednotlivými herci. Nechává diváky nahlédnout do nitra postav. Hledá s nimi odpovědi na základní otázku proč? Kdo z obou dvou se víc zaprovdává nebo zaprodal? Kdo je viníkem, kdo obětí. Je rozdíl mezi mocí totalitní a mediální? Kde jsou hranice viny, odpuštění a trestu? Máme vůbec právo soudit? Věra Hlaváčková coby Leni Riefenstahl podává strhující výkon. Na jednu stranu se musí ovládat. Oko kamer je neúprosné. Coby filmová režisérka odhaluje hned v úvodu nedostatečné nasvícení studia. Pracovní reflektor ji může deklasovat a tím se zvýší manipulace proti její osobě. Podívejte se na ni, sloužila Hitlerovi, byla součástí jeho propagandy. Na rukou má krev všech vyvražděných nevinných lidí z 2. světové války. Velmi bravurně se ovládá. Kontruje provokativním otázkám moderátora. Nenechává ho klidným. Pomáhají jí zkušenosti. Na jisté útoky kvůli její minulosti je zvyklá.

Johnny Carson v podání Tomáše Kobra je skvělý a sebevědomý moderátor. Dobře si připravuje publikum. On je přece hvězda večera, on udává tón. Může všechno. Zahanbovat, tlačit do kouta, jen aby díky jeho výkonu měla show co nejvyšší sledovanost. Nositel morálky, uctívaný v mediální ringu a potřetí ženatý? Co je to za morálku? Žoviální, hravý a podbízivý, ale pravdivý nebo zaprodaný? Další dvě důležité antagonistické postavy tvoří celkovou atmosféru inscenace. Horst Kettner - Pepa Honzík, kameraman Riefenstahlové, ale zároveň její mladý přítel. Dává leni oporu. Stojí za ní, umožňuje jí nadhled ve vypjatých situacích. Úžasně zahrál reakci, kdy moderátor odhalil jeho sexuální orientaci. Honzík skvěle pracoval s obličejovou mimikou. Rána pod pás ho ze strany moderátora skutečně zasáhla.

Daniela Bambasová coby fanynka Leni Bertha, německá turistka v Americe. Reaguje na provokativní otázky vůči Leni z publika. Postupně se dostává ke slovu. Leni ji ale odmítá. Její Bertha umožňuje divákům nahlédnout na druhou stranu Němců. Těm, kteří Hitlera přijali. Těm, co z nacionalismu těžili. Kdo byl větší obětí? Právě její poznávací pobyt v Americe představuje další osudy Němců. Jak se s danými poválečnými skutečnostmi vyrovnávají oni.

Inscenace LENI je vystavěná na skvělém textu i vynikajících výkonech. Nenechá nikoho klidným, a to je dobře. Zapadá do současnosti, provokuje k zamyšlení. Nikdy nezůstávejme v klidu, buďme obezřetní.
Psáno z reprízy 18. února 2024, Činoherní klub (divadelní přehlídka Jižní spojka).

www.jihoceskedivadlo.cz

26.2.2024 09:02:16 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Česká taneční platforma slaví 30 let

420PEOPLE, Why things go wrong (Foto: Kamil Hauptmann)

Vytrvalost, kontinuita, mezinárodní uznání české taneční scény, to vše charakterizuje 30 let České taneční pla celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...