zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Strýček Váňa ve Švandově divadle

Z inscenace Strýček Váňa (Švandovo divadlo)

autor: archiv divadla   

Režisér Michal Lang připravil pro Velký sál inscenaci A. P. Čechova STRÝČEK VÁŇA. Pro režiséra, stejně jako pro soubor, je to první setkání s tímto ruským autorem. Premiéra se uskutečnila 10. března 2007. Inscenační tým zvolil vynikající překlad Leoše Suchařípy, do nějž zasahoval jen minimálně, formou několika málo drobných škrtů. Výtvarnou složku inscenace vytvořili Jaroslav Bönisch (scéna) a Ivana Brádková (kostýmy). Scéna, jakkoliv dodržuje základní členění prostoru a danou potřebu mobiliáře a rekvizit, snaží se toto jistým způsobem abstrahovat, vytvářet dojem omezeného, limitovaného, světa, a společně s kostýmy, které vycházejí z dobové módy přelomu století až třicátých let, se drží tlumeného, převážně černobílého ladění, v němž dominuje jen několik barevných akcentů.
Hrají Stanislav Šárský; Klára Cibulková nebo Martina Válková; Apolena Vildová; Nina Jiránková; Luboš Veselý; Kamil Halbich; Tomáš Pavelka a Eva Lecchiová.

Se souborem Švandova divadla poprvé spolupracuje herečka Martina Válková. „Překvapuje mě úplně jiný styl práce, než na který jsem byla zvyklá. Neustále se musím nutit k tomu, abych byla součástí celkového obrazu, aby můj díl práce přesně zapadal do té velké mozaiky… A překvapuje mě znovu, to co vždycky na Čechovovi – kolik je tam ploch, které se navzájem překrývají, kolik slupek se musí odloupnout, než člověk dojde k pochopení. Jak je těžké se tím prokousávat.“

Anton Pavlovič Čechov napsal komedii Strýček Váňa (Ďjaďja Vaňja) s podtitulem Výjevy z vesnického života ve čtyřech dějstvích v roce 1897. Strýček Váňa patří nepochybně k vrcholům Čechovovy tvorby, mezi čtyři z jeho mistrovských dramat. Odráží se v něm nejen přelom doby, čas konce jedné epochy, čas horečného hledání smyslu, ale také čas skepse a tušení stínů a rozporů nadcházejícího dvacátého století. Zároveň je Strýček Váňa hrou, v níž se lámou žánry, je komedií se záblesky grotesky i poezie, ale také takřka absurdním existenciálním dramatem, plným situací tragických i neodolatelně komických.
Další reprízy se uskuteční 21. a 27. března, dále 2., 11. a 26. dubna 2007.

19.3.2007 19:03:06 Josef Meszáros | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 (2001) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 30 - sekce

HUDBA

Lipnice 2001

- 123 minut

Městečko Lipnice nad Sázavou je známé nejen pro svůj hrad, ale zejména díky festivalu humoru a satiry Haškova celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Petrohradští sólisté a Cappella Istropolitana

Cappella Istropolitana s klavírstou Christophem Soldanem (Foto Zdeněk Chrapek)

Petrohradští sólisté s uměleckým vedoucím Michailem Gantvargem se představili 23.5. v Dvořákově síni. Program celý článek

další články...