zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 8. týden

Rush – koncert 2011

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Všechnopárty
Zábavná talk show Karla Šípa, tentokrát na téma "Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem". Pořad uvádíme k výročí narození Lenky Filipové (2008). Režie V. Polesný. Tentokrát spolu s Karlem Šípem zjistíte, jestli opravdu platí staré úsloví "Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem". Naše hosty totiž spojuje, že kromě mateřského mají i druhý jazyk. A tak se můžete těšit na čínštinu Ondřeje Hejmy, francouzštinu Lenky Filipové a japonštinu Martina Vačkáře. Pořad uvádíme k narozeninám Lenky Filipové, které nedávno oslavila. V roce 1976 absolvovala studium kytary na pražské konzervatoři, kde byla studentkou profesorů Štěpána Urbana a Milana Zelenky. V 16 letech byla na tříměsíčním turné po americkém kontinentu. Na turné jí doprovázel Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. Do živějšího a trvalejšího povědomí posluchačů se dostala spoluprací s Karlem Zichem a skupinou Flop.
Vysílání: 20.2., 14.00 hod., ČT1

Milý společník aneb Blues pro Luďka Hulana
Na výraznou osobnost našeho jazzu, od jejíhož úmrtí uplyne 40 let, vzpomínají J. Koubková, M. Kubišová, V. Průchová, L. Dorůžka, F. Havlík, J. Stivín a další (2001). Kamera D. Čálek. Scénář a režie P. Slabý. Mnohým z těch, kteří se příliš neorientují v české hudební tvorbě 20. století, jméno Luďka Hulana (1929–1979) dnes již mnoho neřekne. Faktem ale je, že patřil k nejvýznamnějším českým jazzmanům své doby. Hudbu miloval již od dětství. Rodiče jej sice nutili hrát na housle, ale Hulan si mnohem víc oblíbil kontrabas, který se pak stal jeho nepostradatelným společníkem. Gymnázium nedokončil, protože se rozhodl věnovat naplno jazzové hudbě. Vystřídal řadu jazzových orchestrů, komponoval a byl i zapáleným propagátorem jazzu. O tom, ale i o Hulanově osobním životě a jeho předčasné smrti na následky úrazu ve věku nedožitých 50 let, hovoří v tomto pořadu jeho přátelé a kolegové z branže jako J. Suchý, V. Průchová, E. Viklický, J. Stivín, F. Havlík, M. Kubišová, ale také Hulanova třetí manželka Jana.
Vysílání: 20.2., 23.30 hod., ČT art

Soundtracky: písně z paměti (1/8)
Vietnamská válka. Americký společensko-hudební cyklus produkce CNN (Premiéra). Americká série dokumentů "Soundtracks Songs That Defined History" (8 x 45 minut, 1917) čerpá z pramenů CNN a prochází osm přelomových událostí dvacátého a jednadvacátého století (11. září 2001; Vietnamská válka; Berlínská zeď...) a uvádí řadu klíčových písní, které se s nimi propojují. Poznáte zde, jak důležitou roli sehrává hudba nejen v zábavě, ale také jako mocný sociálně kulturní hybatel, jak dokáže vznítit emoce, reflektovat dění a vědomí ve chvílích tragédií a smutku. Producent Dwayne Johnson
Vysílání: 22.2., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 23.2., ČT art., 28.2., ČT art, Příběhy světové hudby

Rush – koncert 2011
Zhlédnutí vystoupení kanadského trojlístku? V tom případě vítejte v elitním klubu! Nejlepší kanadští rockoví muzikanti všech dob předvádějí ekvilibristiku, ze které se jen těžko vzpamatovává. Kanadská kapela Rush začala koncertovat v roce 1974. Už o rok později získala cenu JUNO (kanadská obdoba amerických Grammy), v kategorii Nejslibnější skupina roku. Prorocké. Jenže ačkoliv během dlouhé kariéry vydali na třicet alb, kompilací a záznamů koncertů, jsou neprávem opomíjení. Frontman Smashing Pumpkins, Billy Corgan výstižně na jejich adresu poznamenal: "Věřím, že až se lidé ohlédnou zpět a opravdu se podívají na to, které jsou ty velké kapely, nezapomenou na Rush. Nějakým nevysvětlitelným způsobem nebyli nikdy dost populární, aby je člověk bez rozmýšlení vyjmenoval jako jednu z největších skupin všech dob. Mluvili jsme příliš o jiných kapelách! Mnoho bylo řečeno o Beatles a Led Zeppelin, ale to nevypráví celý příběh..." Koncert z Clevelandu je esencí z Rush. Nabízí dechberoucí instrumentální virtuozitu baskytaristy, klávesisty a zpěváka Geddyho Lee, kytaristy Alexe Lifesona a bubeníka Neila Pearta. Ten udivuje bubnovým sólem i po dvouhodinové práci na pódiu. Během více než stopadesátiminutového koncertu zazní písně z jejich legendárního opusu Moving Pictures, ale také třeba první hit The Spirit of Radio nebo novější Faithless z alba Snakes and Arrows. Pozoruhodné je, že všechny písně v živém provedení zní stejně jako z nahrávek. U nás koncertovali Rush poprvé v roce 2004. Tehdy šlo o jediné vystoupení v bývalé východní Evropě a o akci byl proto mimořádný zájem.
Vysílání: 22.2., 00.55 hod., ČT art

Grammy Awards 2019
To nejlepší ze světové hudební události roku (Premiéra). Letošní šedesátý první ročník předávání prestižních hudebních cen GRAMMY proběhl před několika dny, ovšem ne každý si mohl v nočním přímém přenosu užít jedinečnou atmosféru této mimořádné akce, která se odehrála na pódiu Staples Center v Los Angeles. Máme proto připraven výběr těch nejzajímavějších okamžiků. Uvidíte nejen předávání hlavních cen, ale především vystoupení řady hvězd i osobností světové hudební scény. Sestřihem vás provedou tlumočnice Dana Hábová a hudební publicista Honza Dědek.
Vysílání: 22.2., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 23.2., ČT art

Gramohit 67
Nejúspěšnější písničky roku 1967. Zpívají: E. Pilarová, Y. Simonová, K. Štědrý, H. Blehárová, V. Neckář, W. Matuška, M. Kubišová, H. Vondráčková, P. Novák a další. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert. V pořadu plném melodií z konce šedesátých let minulého století uslyšíte nejoblíbenější písně v podání předních interpretů populární hudby, mj. Don diri don a Pojď se mnou lásko má (W. Matuška), Podívej, kvete růže (H. Vondráčková), Nepiš dál a S nebývalou ochotou (M. Kubišová), Šala la li a Chrám svatého Víta (V. Neckář), Bylo léto (L. Ročáková), Co jsem měl dnes k obědu (J. Suchý), Můj otčenáš (K. Hála) a To byl vítr stříbrný (Y. Simonová). Autorsky se na nich podíleli textaři Z. Rytíř, I. Fischer, R. Černý, J. Suchý, J. Štaidl, Z. Borovec, skladatelé B. Ondráček, L. Štaidl, J. Šlitr, Z. Marat, M. Smékal a mnozí další.
Vysílání: 24.2., 20.20 hod., ČT art

11.2.2019 11:02:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...