zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní den Romů - Kaľi Čercheň a Khamoro

Ida Kelarová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kaľi Čercheň
Koncertem k oslavě dnešního Mezinárodního dne Romů provází zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová. Ve spolupráci s Českou filharmonií dále účinkují: Jazz Famelija, dětský sbor Čhavorenge, cimbálová muzika Manuša, taneční skupina Salut Roma, pianista T. Kačo a další mladé talentované osobnosti romské hudební scény. Režie M. Caban, V. Kopecký (Premiéra). Když světoznámá jazzová zpěvačka, sbormistryně a pedagožka Ida Kelarová začala před lety spolupracovat s Českou filharmonií na koncertech a hudebních dílnách pro děti ze sociálně vyloučených lokalit, komentovala svou motivaci těmito slovy: „Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších cest. I když se energie, kterou do dětí vkládáme, nezúročí hned, věřím, že naděje na změnu tu je. Dětský pěvecký sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a cílů a aby šly za naplněním svého životního příběhu.“ – O několik let později Ida Kelarová před kamerami České televize představuje mladé talentované Romy, své bývalé studenty a žáky, kteří se vydali cestou klasické, jazzové či tradiční romské hudby a jako studenti prestižních uměleckých škol či hudební profesionálové jen potvrzují její tezi a jsou vzorem mnoha dalším nadaným dětem. Kromě sólových pěveckých výkonů za doprovodu hráčů České filharmonie a České studentské filharmonie a dětského sboru Čhavorenge nebude chybět ani tradiční romský tanec, jazzová kytara či cimbálová muzika.
Vysílání: 08.4., 20.15 hod., ČT art

Khamoro 2021
Khamoro – romsky sluníčko. Festival, který pomáhá Romům najít mnohdy "raději ztracenou" identitu a bojuje proti stereotypům a xenofobii. Hudební pořad režisérky Markéty Oddfish Nešlehové o 23. ročníku konaném v Praze (Premiéra). Světový romský festival Khamoro, který je jedním z největších svého druhu na světě, má bohatou historii od svého založení organizací Slovo 21, z. s. v roce 1999. Prezentuje romskou kulturu a profesionální romskou hudbu široké veřejnosti (z ČR i ze zahraničí) ve všech jejích rozměrech a podobách a dokazuje, že romská kultura a hudba je plnohodnotnou součástí českého a světového kulturního dědictví. O jeho nadnárodním významu pak svědčí získané ocenění prestižní evropské značky pro umělecké festivaly – EFFE Label (Europe’s quality stamp for remarkable arts festivals) pro roky 2019–2021, která zaručuje jeho vysokou uměleckou a profesionální kvalitu a hodnotu. Khamoro festival pomohl a dále pomáhá zdokumentovat a uchovávat informace a materiály o romské hudbě a kultuře za období posledních 22 let. Nikdo na světě nemá takové množství sesbíraného materiálu týkajícího se romské kultury a hudby.
Mnoho lidí stále romskou hudbu nezná nebo ji jen letmo někde zaslechlo. Proto bude hlavním cílem tohoto dokumentu romskou hudbu divákům představit, a to nejlepším možným způsobem, kterým bezesporu je galakoncert festivalu Khamoro se světovými romskými hudebníky. Romská hudba je plná energie, emocí, je barevná a hravá. Publikum si dokáže zcela získat během několika prvních minut.
Vysílání: 08.4., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 10.4., ČT art

28.3.2022 09:03:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 (2001) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 30 - sekce

DIVADLO

Šíře záběru serveru

Na náš server jsme včera v podvečer (25.7.) umístili novou galerii - Archa děje, pouliční divadlo. Nabízíme vá celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zahajovací koncert ve střihovém pořadu

Ačkoli v propagačním materiálu tvrdil prozatímní ředitel ČT Jiří Balvín, že "neodmyslitelnou součástí Mezináro celý článek

další články...