zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 4. týden

Anna Calvi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Anna Calvi: Pařížský koncert
Magické vystoupení britské kytaristky a zpěvačky, fascinující posluchače impresionistickým hlasem a nezaměnitelným hudebním stylem. Britská muzikantka Anna Calvi si díky svému stylu hry na kytaru a tvorbě získala uznání hudebních odborníků. Jako velký objev byla britskými kritiky navržena na cenu „BBC Sound of 2011“. Už o rok dříve, ale zaujala svým prvním singlem „Jezebel“ od Wayna Shanklina, který proslavila Édith Piaf. O hudebním talentu Anny Calvi svědčí i fakt, že mimo kytary díky svému vzdělání ovládá i hru na housle. Její kariéra ji ale zavála jiným směrem a v současnosti se Calvi pohybuje na alternativní rockové scéně. Její fanoušci také oceňují originalitu a úžasnou atmosféru jejich koncertů.
Vysílání: 31.1., 23.35 hod., ČT art

Na plovárně s Avishai Cohenem
Rozhovor Marka Ebena s izraelským kontrabasistou, zpěvákem a skladatelem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Avishai Cohen se narodil v Kabri v Izraeli 20. dubna 1970. Vyrostl v multikulturní rodině, jejíž kořeny sahají do Španělska, Řecka a Polska. Doma byla hudba vždy na pořadu dne, jeho matka Ora poslouchala klasickou i tradiční hudbu. Avishaiova hudební cesta začala, když mu bylo devět let a začal hrát na klavír. Poté, co se s rodinou ve věku čtrnácti let přestěhoval do St. Louis v Missouri, pokračoval ve studiu hry na klavír a začal se zajímat i o basovou kytaru. Elektrická basa ho okouzlila, když ho jeho učitel seznámil s hudbou významného basisty jménem Jaco Pastorius. Po návratu do Izraele se Avishai připojil k Hudební a umělecké akademii v Jeruzalémě, aby mohl dále zkoumat basový svět. Ve věku 22 let, kdy sloužil dva roky v armádní kapele, se rozhodl udělat velký krok a přestěhovat se do New Yorku. V roce 1997 vše změnil jeden telefonát. Na drátě byl samotný Chick Corea. Avishai předal jednomu z Coreových přátel demo kazetu, aniž by vůbec doufal, že si díky tomu jeho hudby někdo všimne. Chick tu kazetu však údajně poslouchal v autě a zavolal Avishaiovi, že je jeho hudbou ohromen. Jako člen „Chick Corea's New Trio“ a spoluzakladatel Coreova souboru „Origin“ se Avishai na více než šest let stal nedílnou součástí Chickovy hudby a dostal příležitost vyladit své dovednosti jako basista a skladatel. Vystupování s Chickem Coreou hrálo důležitou roli při formování jeho hudebního umění. Avishai Chicka Coreu považuje za zásadního učitele, kolegu a přítele. V současné době patří Avishai Cohen mezi největší jazzové hvězdy na světě.
Vysílání: 01.2., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT2

Ikony Kamila Střihavky (4/10)
Vlasta Redl hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Druhá řada cyklu představí opět osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 03.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.2., ČT art., 07.2., ČT art

Slavná alba: Frank Zappa – Apostrophe & Over-Nite Sensation
Dvě skvělé desky, které podle jeho nejbližších vystihují slavného rockera. Britský hudební dokument. Frank Zappa budil vášně svými názory, ale hlavně svou tvorbou. Během své kariéry vydal více než 60 skvělých alb, proto je velmi těžké vybrat ty nejzásadnější. Podle jeho syna Dweezila to jsou ale Over-Nite Sensation z roku 1973 a Apostrophe (´) vydané o rok později. Byla to také komerčně nejúspěšnější alba, která americký rocker vydal. Pomocí rozhovorů, hudebních ukázek, vzácných a dosud neviděných archivních záběrů, domácích videí a živých vystoupení dokument vypráví příběh, který stál za zrodem a nahráváním těchto přelomových desek.
Vysílání: 03.2., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 06.2., ČT art

16.1.2023 09:01:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek


Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra celý článek

další články...