zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavel Neškudla v novém videoklipu Mrakoplaš

Mrakoplaš (Foto: Renata Králová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Člena souboru Divadla v Dlouhé a jednu z hlavních postav Českým lvem oceněných filmů Okupace či Já, Olga Hepnarová, Pavla Neškudlu nyní můžete vidět v hudebním videoklipu. Neškudla v abstraktním ději videa k písni Déjà vu (VIDEO) z nového alba skupiny Mrakoplaš představuje mladší, současné i budoucí já autora skladby Martina Kalendy. Skupina albem Tichá radost vstupuje do druhého čtvrtstoletí svého působení. Novinku na koncertním křtu 5. dubna v Malostranské besedě pokřtí jedna z nejvýraznějších osobností české bluesové scény Jan Spálený.

Scénáře a režie klipu se chopil Neškudlovo kolega z ansámblu v Dlouhé Martin Matějka, kameru a střih obstarala Dita Havránková. V jedenácti skladbách mísí pražská čtveřice prvky folku, blues a rocku s osobními příběhy o docenění drobných potěšení i hýčkání krásných smutků. Na většině písní hostuje hrou na klávesy a klarinet skladatel, upravovatel, aranžér a korepetitor Divadla v Dlouhé Milan Potoček.
Mrakoplaš tvoří kytaristé a zpěváci Pavel Lipták a Martin Kalenda, bubeník Pavel Douša a baskytarista Petr Maršík. V této sestavě vystupují od roku 2005, autorství si mezi sebou dělí zakládající členové Lipták a Kalenda. V písni Takhle jsi to chtěla zaranžovali a nazpívali vícehlasý chór zpěvák, herec a moderátor Zdeněk Lahoda a zpěvák Pražského filharmonického sboru David Vaňáč, kteří s Kalendou působí v acapella tělese NOmenOmen.
„Radosti jsou různé. Malé, velké, sdílené i třeba škodolibé. O nich tahle deska není. Rozhodli jsme se obnažit své radosti malé, drobné, pro někoho možná pranepatrné, ale hlavně tiché. Radosti, které nekřičíme do světa, ale sdílíme je jen velmi zřídka a jen s těmi opravdu nejbližšími. Radosti, co nás denně posunují kupředu a dávají nám sílu udělat další krok,” říká o albu autor poloviny skladeb Pavel Lipták. „A pokud si po poslechu alba začnete svých vlastních každodenních radostí všímat a doceníte jejich sílu, tak se tento výsledek stane naší tichou radostí.”

K osobním zpovědím měl Mrakoplaš blízko i na předchozích studiových počinech. Singl Návod k použití z předchozí desky Hlídač autora Martina Kalendy o vztahu se svým otcem od svého dětství až po otcovo stáří, píseň věnovali hudebníci specializované ambulanci pro poruchy paměti Neurologické kliniky při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Univerzity Karlovy 3. Právě pro specializované pracoviště výzkumu diagnostiky a léčby Alzheimerovy choroby pořádají také každý podzim charitativní koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer. Z uplynulých jedenácti ročníků se hudebníkům podařilo získat na podporu boje proti neurodegenerativní nemoci přes tři čtvrtě milionu korun. Akci každoročně podporují hosté z řad hudební scény, v minulosti kupříkladu Luboš Pospíšil, Petr Janda, Ivan Hlas nebo Norbi Kovács.

27.3.2023 13:03:11 Redakce | rubrika - Novinky...