zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kaczi vydává nové album Kněhyně

Kaczi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Písničkářka a multiinstrumentalistka Kaczi představuje své druhé studiové album s názvem Kněhyně. To je dostupné v digitální distribuci. Ve fyzické podobě pak vyjde v polovině března. Kaczi nahrávku představí nejen na turné po České republice, ale také během koncertů ve Spojených státech amerických.

Kaczi klade v Kněhyni důraz na intimní atmosféru, která ukazuje její autentickou a přirozenou polohu. Neznamená to však, že by nahrávka nebyla pestrá – naopak klade důraz na kontrasty a barevnost. Od předchozí desky Nahá z roku 2021 se novinka liší tím, že ne všechny skladby na desce jsou autorské. Píseň Hraj složil baskytarista skupiny Čechomor Lukáš Čunta, zpěvaččin partner je zase autorem některých textů a hudby. „Album je pestré a oproti Nahé vyzrálejší. Za to může určitě věk, jiná životní zkušenost a taky to, že jsme ho z velké části tvořili s přítelem. To mě baví,“ říká o Kněhyni sama Kaczi. V písních se vyjadřuje k osobním prožitkům, pohledu na svět či příběhům o přírodě a z přírody. V náladách skladeb se střídá radost, smutek, euforie i melancholie.
Posluchači už mohou znát singly Máma, Port de Soller a Chtěla bych být, k nímž zpěvačka natočila také videoklipy. Kněhyni produkoval Lukáš Hradil. „Písničky k albu vznikaly během tří let a natáčení pak trvalo rok. Byl to naplňující tvůrčí proces, protože něco málo, jak by měly písničky vypadat, jsme měli připraveno, ale některé aranže vznikaly až přímo ve studiu. To je velký rozdíl oproti postupu natáčení předchozí Nahé,“ doplňuje detaily k natáčení Kaczi.

Album čítající 13 skladeb bylo nahráno v ostravském studiu Lakovna a Českém rozhlase Ostrava, kde jí pomohl i mistr zvuku Aleš Huber. Zpěvačka si původně přála, aby se nahrávky dokázaly přenést ve stejné podobě na živé hraní. Bohatší kabát ale písním sluší. „Houslistka Radka Tihelková napsala houslové pasáže do tří písní. Muzikantsky písničky pozvedl i muzikant, herec divadla Mír a náš kamarád Michal Sedláček, který se tak podprahově stal koproducentem. Za celkový dojem pak vděčím své doprovodné kapele Lukášovi a sestře Lucce,“ říká Kaczi.
Oficiální křest alba Kněhyně proběhne v ostravském studiu Českého rozhlasu S1 a zhostí se ho přímo jeho ředitel René Zavoral. Následně Kaczi desku představí v rámci Kněhyně tour s Českým rozhlasem. To zahrne osm koncertů a bude zakončeno 30. května v Praze. V první polovině května si z něj ale písničkářka odskočí až na americká pódia. Odehraje totiž koncerty ve Washingtonu D.C., Philadelphii a New Yorku.

„V prosinci loňského roku jsme začali uvažovat, že bychom udělali koncert v Chicagu pro českou komunitu. A týž týden, kdy jsme se o Americe intenzivně bavili, napsal oficiální mail kulturní ataché z Washingtonu, D.C. pan Jan Woska, shodou okolností rodák z Havířova, že by rád představil Beskydy a Kaczi na akci EU Open House ve Washingtonu. Skákala jsem radostí. Řekla jsem si – je to náhoda, nebo síla myšlenky funguje? Pan Woska pak domluvil s manažerem i navazující koncerty ve Philadephii a New Yorku,“ přibližuje zpěvačka, která už se těší, až tato velkoměsta ve spojení s hudbou ochutná a zažije.

26.2.2024 11:02:22 DePe | rubrika - CD boxy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - CD boxy

Karel Kryl vychází To nejlepší poprvé na vinylu

Karel Kryl vychází - To nejlepší

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před touto významnou událostí představuje vy ...celý článekČasopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Houslový virtuos Petar Markoski míří do Prahy

Petar Markoski

Skutečné houslové mistrovství předvede houslový virtuos, skladatel a zpěvák makedonského původu Petar Markoski celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...