zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejslavnější dirigenti - Leonard Bernstein

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bernstein řídí devátou
Provedení velkolepé vokální symfonie Ludwiga van Beethovena v berlínském Schauspielhausu o Vánocích 1989. Účinkují: J. Andersonová, S. Wolkerová, K. König, J. H. Rootering, Sbor a orchestr Bavorského rozhlasu a jejich hosté. Režie Humphrey Burton (Premiéra). „Zdá se, že je to muzikologická smyšlenka, podle níž Schiller napsal ještě odlišnou skicu ke své Ódě na radost (Ode an die Freude) a označil ji Óda na svobodu (Ode an die Freiheit). Většina muzikologů tvrdí, že je to mystifikace, kterou rozšířil jistý Friedrich Jahn. Ale ať už je to legenda nebo nikoliv, mám pocit, že je to nebem seslaný okamžik, abychom zpívali Svoboda (Freiheit), kdekoliv hudba naznačuje slovo Radost (Freude). Pokud někdy se naskytne historický okamžik, kdy bychom měli podniknout tento akademický risk ve jménu lidské radosti, pak je to právě teď a jsem si jistý, že získáme i Beethovenovo požehnání. Es lebe die Freiheit! Ať žije Svoboda!“, napsal Leonard Bernstein při příležitost pádu Berlínské zdi před Vánoci 1989. Tehdy se uskutečnily dva koncerty za jeho řízení s Beethovenovou IX. symfonií, zvanou chorální, v obou částech 28 let rozděleného města. Jeden v západním Berlíně – 23. prosince a druhý ve východním Berlíně o dva dny později.

Leonard Bernstein (1918–1990) byl americký dirigent, hudební skladatel, klavírista, pedagog, hudební popularizátor a televizní hvězda. Patřil mezi nejvýznamnější dirigenty své doby a byl také prvním americkým dirigentem, který získal velké mezinárodní uznání. Studoval hudbu na Harvardské universitě, kterou absolvoval v r. 1939. Poté navštěvoval Curtisův institut, kde ho dirigování vyučoval Fritz Reiner. Tento obor též studoval počátkem 40. let 20. století v Tanglewoodu u Sergeje Kusevického, který ho na základě mimořádného talentu učinil svým asistentem. Krátce na to byl Bernstein pozván za dirigentský pult Newyorské filharmonie, kde pohotově zaskočil za Bruna Waltera.
Od počátku velké hudební kariéry se Bernstein též věnoval komponování. Jmenujme za všechny: písňové cykly I hate Music, La bonne cuisine (zhudebněné čtyři kuchařské recepty), tři symfonie, Chichesterské žalmy, operetu Candide, balet Fancy Free, broadwayské muzikály On the Town, Wonderful Town, West Side Story, kde na půdorysu novodobého příběhu Romeo a Julie vytvořil brilantní směsici latinsko-amerických tanečních rytmů, jazzového big bandu, swingového tance jive a expresivních milostných písní.
Vysílání: 31.1., 21.10 hod., ČT art

16.1.2023 09:01:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod takt ...celý článekČasopis 13 - sekce

DIVADLO

Valčík náhody v divadelní kavárně

K. Oltová, M. Vajdička a Jan Sklenář

Ve středu 29. března uvede Divadlo v Dlouhé v české premiéře komorní inscenaci Valčík náhody. Hru Viktora Ha&# celý článek

další články...

HUDBA

Robert Cray představí v Praze nové album

Robert Cray

Přichází další z koncertů, na kterém ctitelé světové, nejen bluesové, hudby nesmí chybět - po dlouhé době přij celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh muže Apoštola Pavla

Apoštol Pavel

Apoštol Pavel
Jeho víra otřásla impériem, jeho slova změnila svět. Příběh muže, jenž se stal jednou z nejdů celý článek

další články...