zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Varhanice Elisabeth Ullmann vystoupí v Obecním domě

Elisabeth Ullmann

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Rakouská varhanice Elisabeth Ullmann, která se řadí k nejvýznamnějším ve svém oboru, odehraje svůj recitál v rámci komorní řady Pražských symfoniků. Pro svůj program si připravila především díla skladatelů 19. století. Koncert se uskuteční 1. dubna 2023 v 11:00 ve Smetanově síni Obecního domu.

Elisabeth Ullmann je držitelkou významných cen Deutscher Schallplattenpreis a Diapason d'Or. Vyučuje hudbu na Univerzitě Mozarteum v Salcburku od roku 1979. V roce 1988 se stala jako první žena řádnou profesorkou umělecké hry na varhany v Rakousku. Je zakladatelkou každoročního Mezinárodního varhanního festivalu Stift Zwettl v Rakousku, jehož uměleckou ředitelkou byla až do roku 2008. Dnes působí také jako uznávaná poradkyně pro stavbu a restaurování varhan.
Na svém recitálu zahraje především díla skladatelů 19. století. Zazní Max Reger, Niels Wilhelm Gade, Louis James Alfred Lefébure-Wély, Louise Vierne a Jacques-Nicolas Lemmens. Z novějších děl uvede Toccatu Augustina Franze Kropfreitera.

„Vídeňská profesorka Elisabeth Ullmann je ověnčena cenami. V dnešní době také spolupracuje na obnově varhan po celé Evropě. Varhany v Obecním domě sice neobnovovala, ale unikátní jsou také, vždyť šlo v roce 1912 o první varhany v českých zemích vybavené elektrickým čerpáním vzduchu. Elisabeth Ullmann pro ně vybrala mimo jiné hudbu svých krajanů Augustina Franze Kropfreitera a Maxe Regera, které zavine zejména do francouzských barev,“ dodává dramaturg FOK Martin Rudovský.
Koncert se uskuteční 1. dubna 2023 v 11:00 v Obecním domě. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

27.3.2023 18:03:44 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Koncerty

Huelgas Ensemble vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy

Huelgas Ensemble

Legendární vlámský vokální soubor Huelgas Ensemble přednese výběr ze skvostů renesanční franko-vlámské polyfon ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male celý článek

další články...