zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Verdiho Falstaff v přímém přenosu z Met v kinech

Michael Volle (Falstaff)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Ze spojení dvou mistrů svého řemesla – Williama Shakespeara a Giuseppe Verdiho – vznikla dnes již klasika z komediálního operního repertoáru. FALSTAFF je hravým a nadčasovým dílem, které baví a uchvacuje publikum už více než staletí. Do aktuální sezóny Metropolitní opery v New Yorku vstupuje v nové inscenaci, v níž v hlavní roli září hvězdný barytonista Michael Volle. Dílo zamíří na plátna kin v přímém přenosu v sobotu 1. dubna 2023.

Fallstaff, rytíř bez cti, se poprvé objevil ve dvoudílné historické hře Jindřich IV. Williama Shakespeara a později se stal ústřední postavou hry Veselé paničky windsorské, je dodnes ztělesněním určitého typu divadelní postavy. Tragikomický hrdina, obtloustlý milovník dobrého jídla a pití, záletník, vychloubač, hrubián, zbabělec a příležitostný zloděj inspiroval spoustu umělců – a mezi nimi i překvapivě hodně hudebních skladatelů. Symfonickou báseň o něm napsal Edward Elgar, operu Antonio Salieri a hlavně Giuseppe Verdi.

Jeho Falstaff se potýká s nástrahami trojice žen a pro Verdiho je jeho příběh prostředkem k radikální změně vlastního stylu. Je to o to překvapující, že se jedná o poslední operu významného italského skladatele. Hudební nápady přicházejí rychle a hojně, organicky a bez znatelných přestávek přecházejí z jednoho do druhého. Nositelem příběhu je tu orchestr, v mnoha případech děj přímo komentuje. Už ve své době si Falstaff vysloužil uznání, a to i od výrazných kritiků Verdiho předchozího díla.
Nové inscenace se ujal režisér Robert Carsen a její děj přesunul do poválečné Anglie. Samotná doba je v tomto případě důležitá, značí totiž období, kdy britská aristokracie rychle ztrácela své bohatství a vliv a samotný Sir John Falstaff se tak stává reprezentantem končícího světa.
V titulní roli se představí hvězdný barytonista Michael Volle, který jako by se pro roli poživačného a vychloubačného rytíře narodil. V dalších rolích září Hera Hyesang Park, Ailyn Pérez a Jennifer Johnson Cano, tenor Bogdan Volkov ztvárnil postavu Fentona, Christopher Maltman se představí v roli zbohatlíka Forda. Představení diriguje milánský rodák maestro Daniele Rustioni.
Přímý přenos z prken newyorského operního svatostánku se koná v sobotu 1. dubna 2023. Do kin představení distribuuje společnost Aerofilms.

28.3.2023 09:03:23 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 16 - sekce

HUDBA

Karel Kryl vychází To nejlepší poprvé na vinylu

Karel Kryl vychází - To nejlepší

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před touto významnou událostí představuje vy celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...