zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Druhá sezona Petra Popelky v čele SOČRu

Petr Popelka (Foto: Lisa Martin)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v nové koncertní sezoně 2023/24 představí špičkové umělce, atraktivní dramaturgii včetně čtyř premiér a pozve své posluchače do nové koncertní řady v Betlémské kapli, která nahradí cyklus v Anežském klášteře. Publikum se může těšit na hvězdné sólisty a dirigenty, jakými jsou Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, María Dueñas, Omer Meir Wellber, Ilan Volkov nebo Brad Mehldau. Celkem pět koncertních řad nabídne dohromady 29 koncertů. V čele SOČRu bude stát již druhou sezonu šéfdirigent Petr Popelka a hlavní hostující dirigent Robert Jindra.

„Pro nastávající sezonu máme jediný hlavní cíl: oslovit naší nabídkou a hudbou co nejširší publikum tak, aby lidé v České republice byli na náš jediný rozhlasový orchestr po právu hrdí. Český rozhlas, který letošní rok slaví 100 let od svého založení, je v mých očích symbolem svobody novodobé historie naší země a jeho symfonický orchestr svými aktivitami opravdovým kulturním pokladem,“ těší se z nové sezony šéfdirigent Petr Popelka, který v abonentní řadě R – Klasika v Rudolfinu, přivítá několik hostů zvučných jmen. Uveďme například houslistku Maríu Dueñas, rodačku z Granady, která na sebe upozornila vítězstvím v Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina a na zahajovacím večeru R1 přednese Houslový koncert E. W. Korngolda. Dále i špičkového jazzového klavíristu Eldara Djangirova R5, v jehož podání uslyšíte proslulou Rapsodii v modrém, anebo cembalistu Mahana Esfahaniho, který provede českou premiéru skladby Standstill od Miroslava Srnky R8. Vy, kdo jste s námi zažili strhující večer wagnerovských melodií, se můžete těšit na II. jednání Tristana a Isoldy R10. Velký zájem nepochybně vzbudí cyklus Má vlast Bedřicha Smetany, jímž oslavíme Rok české hudby R12. Hlavní hostující dirigent Robert Jindra představí ve světové premiéře novou kompozici pro mezzosoprán, baryton a orchestr, kterou složil Šimon Voseček na objednávku SOČRu a zhudebnil v ní erotickou poezii francouzských satirických básníků 17. století R2. Dále Robert Jindra uctí největší české skladatele Dvořáka, Fibicha a Smetanu R7.

Pozoruhodné chvíle v řadě R – Klasika v Rudolfinu slibuje i koncert s finskou dirigentkou Evou Ollikainen, Berliozovou Fantastickou symfonií a sourozenci Tanjou a Christianem Tetzlaffovými, v jejichž podání nás čeká Dvojkoncert pro housle a violoncello od Johannesa Brahmse R4. Český debut má před sebou izraelský dirigent Omer Meir Wellber R3. Stane se tak v mimořádně atraktivním programu, jehož ozdobou bude legendární lotyšský houslista Gidon Kremer v hudbě Philipa Glasse. Díla autorů 20. století, Kalabise, Brittena, Smolky a Prokofjeva, představí dirigent Ivan Volkov R6. Slavný Griegův klavírní koncert uslyšíte v podání klavíristky Marianny Shirinyan pod taktovkou Olariho Eltse R9, který s orchestrem nastuduje i symfonický dokument zkomponovaný speciálně ke 100. výročí Českého rozhlasu. Lukáš Hurník ho nazval Radio. Renomovaný dirigent Petr Altrichter uvede program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel-žák; čeká nás tak setkání s triem Suk-Dvořák-Martinů R11.

Řada P – Premium v této sezoně zahrnuje celkem tři koncerty. První z nich se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu, kde SOČR představí výběr z baletu Louskáček P1 a skrze melodicky opojnou hudbu tak uvede své publikum do vánoční pohody. I druhý koncert povede Petr Popelka, tentokrát v Betlémské kapli, kde zaznějí skladby Vivaldiho, Mozarta, Salieriho a Josefa Matěje P2. Třetím koncertem oslaví orchestr narozeniny Českého rozhlasu mimo prostředí tradičních sálů. Open-air koncert v Riegrových sadech nabídne nejchytlavější rockové hity z repertoáru kapel Pink Floyd, Queen, U2, AC/DC, Deep Purple nebo Led Zeppelin P3.

„Nově jsme pojali koncertní řadu, doposud nabízenou v Anežském klášteře. SOČR se zde představuje v pozici komorního orchestru a zájem publika o tento druh koncertů skutečně narůstá. Abychom mohli více využít potenciálu symfonického orchestru a také mohli nabízet více míst v sále, rozhodli jsme se změnit prostor na Betlémskou kapli. Jedná se též o velmi tradiční koncertní prostředí a věřím, že chystaný repertoár raného romantismu a 20. století naši posluchači ocení,“ zve do nového koncertního prostoru ředitel orchestru Jakub Čížek. Hned prvního koncertu řady B – Betlémská kaple se chopí dirigent Robert Jindra a spolu se třemi hvězdnými zpěváky uvede díla Brittena a Šostakoviče B1, klasiků hudby 20. století, které sice dělila železná opona, ale dobře znali svou tvorbu, spojoval je vzájemný obdiv a později přá¬telství. Dále za doprovodu SOČRu zazáří dirigent a v Koncertu Mendelssohna-Bartholdyho i houslista Fedor Rudin B2. Lépe poznáme i vítězku Concertina Praga 2022, houslistku Dianu Chauchevu – a v témže večeru se dočkáme kompo¬zice naší současnice Jany Vöröšové, inspirované knihou Chlapeček a Dálka od Daisy Mrázko¬vé. Je to další z významných signálů, že kultura opět svobodně dýchá B3. Finální z koncertů v Betlémské kapli je zadán pro díla Korngolda a Prokofjeva – v jeho Koncertantní symfonii přednese sólo violoncellista Andreas Brantelid B4.

V řadě N – Nové horizonty nás čeká bohatý program plný netradičních zážitků. Na preludia a fugy Johanna Sebastiana Bacha bude improvizovat slavný jazzový klavírista Brad Mehldau; provede rovněž vlastní Koncert pro klavír a orchestr N1. V galerii DOX+ se před námi otevře krajina současné jazzové trubky, živé ambientní elektroniky a symfonického zvuku – to vše díky spolupráci Michala Rataje, Oskara Töröka a Jaromíra Honzáka N2. Sólista nominovaný na cenu Grammy, talentovaný mladík, který koncertuje od dětských let Eldar Djangirov se představí se svým triem N3. Celou řadu zakončí dvě dámy, Beáta Hlavenková, jedna z nejvýraznějších současných muzi-kantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem, a Kristina Barta, stále úspěšnější jazzová klavíristka, která se s námi v hudbě podělí o nezměrný zážitek z příchodu nového života N4.

I v další sezoně se budou konat Komorní koncerty ve Studiu 1. Během šesti večerů budete moci okusit atmosféru budovy Českého rozhlasu a setkat se s hudebníky z řad SOČRu v nejrůznějších komorních seskupeních.
Všechny koncerty z Rudolfina tradičně vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava, jejich záznamy můžete vždy bezprostředně následující středu poslouchat na stanici Český rozhlas D-dur. Další vybrané koncerty SOČRu, pořádané v DOX+, Betlémské kapli a ve Studiu 1, nabídne ČRo Vltava ze záznamu.

Předprodej abonentních a jednotlivých vstupenek bude zahájen. Od tohoto data si zájemci mohou zakoupit abonentní vstupenky do koncertní řady R – Klasika v Rudolfinu a komorního cyklu B v Betlémské kapli, stejně jako jednotlivé vstupenky na koncerty z cyklů P, N, S a na veřejné generální zkoušky.

Zásadní oporu v umělecké činnosti SOČRu představuje podpora Ministerstva kultury České republiky a hlavního města Praha, kteří jsou od nové sezony hlavními finančními partnery orchestru. Mezi partnery patří Státní fond kultury ČR, Nadace Bohuslava Martinů, OSA, městská část Praha 2, galerie DOX+, České vysoké učení technické a společnost Aerofilms. Hlavním mediálním partnerem zůstává Český rozhlas Vltava. Dalšími mediálními partnery jsou Český rozhlas D-dur, odborný časopis Harmonie, hudební portál KlasikaPlus.cz, webový audio portál a aplikace mujRozhlas a zpravodajský portál iRozhlas.cz.

2.6.2023 11:06:53 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zprávy

Dětský balet Praha uctil památku Vlastimila Harapese

Popelka (Foto: Zuzana Severová)

Dětský balet Praha (DBP) uvedl v Divadle na Vinohradech premiéru baletu Popelka. Představení bylo věnováno pam ...celý článek


Režisérka Veronika Kos Loulová bude inscenovat Jenůfu

Jenůfa

Nadčasový, mrazivý příběh z moravského venkova o žárlivosti, odpuštění i naději ztvární soubor opery a operety ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti celý článek

další články...