zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Předpremiéra dokumentu ve Frýdku-Místku

Vše pro dobro světa a Nošovic

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dokumentární groteska VŠE PRO DOBRO SVĚTA A NOŠOVIC Víta Klusáka se po úspěšném uvedení na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě stěhuje na začátku prosince do kraje svého vzniku: na severní Moravu. Od 6. do 10. prosince snímek předpremiérově uvidí diváci ve Frýdku-Místku (nedaleko od samotných Nošovic), Karviné, Českém Těšíně a Ostravě.

„Podobně jako u Českého míru, který jsme promítli v brdském Trokavci, ´vracíme´ dokumenty nejdříve do míst jejich vzniku, mezi obyvatele, kteří jsou ať už přímo či nepřímo jejich aktéry,“ vysvětluje Vít Klusák. Režisér, který se svým kolegou Filipem Remundou vyvolal kontroverze a protichůdné reakce například jako autor filmů Český sen a Český mír, bude k dispozici pro diskuse po několika těchto projekcích. V pondělí 6. prosince od 20 hodin je navíc projekce ve Frýdku-Místku pro zaměstnance automobilky Hyundai zdarma. Stačí se půl hodiny před začátkem prokázat průkazem společnosti a vyzvednout si na pokladně vstupenku.

VŠE PRO DOBRO SVĚTA je úryvek z reklamního sloganu společnosti Hyundai, která hlásá, že dělá vše pro dobro světa a nikdy nepřestane.
„Vše pro dobro světa a Nošovic“ je nový celovečerní dokumentární film režiséra Víta Klusáka, který s humorem, ale bez výsměchu zobrazuje malou moravskou vesnici, která výše uvedené dobro zažívá „na vlastní kůži“. Ve snímku ožívají příběhy točící se okolo kilometr dlouhé stříbrné továrny, která zde - jak místní rádi říkají - přistála jako UFO na zelené louce. Před očima se skládá hravý i mrazivý kaleidoskop složený z pestrých situací: například vyprávění o nátlaku na místní obyvatele při výkupu pozemků, instalace protestní sochy „strašák-do-parkoviště“, rezavá Zelárna Nošovice, která produkuje tamější slavné kysané zelí, odhalení tajného rituálu korejských manažerů při začátku stavby, vztah sedláků k zemědělské půdě, 54 a půl vteřiny nutné na montáž těsnění, sborový zpěv korejské lidovky Arerang, sedm lip, které jediné výstavbu automobilky přežily, masožravé květiny mluvčího společnosti, vyhazov montéra, který kritizoval poměry v továrně, vyvedení štábu z jejích prostor či Beethovenova skladba oznamující začátek aktivity svářecích robotů… „Je to sociální groteska o poli, na němž rostou auta,“ říká Vít Klusák, který dokonce kvůli filmu porušil své předsevzetí od doby filmu Český mír a natočil reklamu. „Nevstávejte tedy před závěrečnými titulky,“ vyzývá diváky. Hudbu k filmu složila skupina DVA, do distribuce jej vyšle Asociace českých filmových klubů.

5.12.2010 20:12:44 Redakce | rubrika - Filmová scéna