zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejslavnější dílo filmové historie

Ben Hur

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ben Hur
Nejslavnější dílo filmové historie, vyznamenané jedenácti Oscary. Americký film (1959). Hrají: Ch. Heston, J. Hawkins, S. Boyd. H. Harareetová, H. Griffith, M. Scottová a další. Režie William Wyler. Judejský kníže Juda Ben Hur se po letech setkává se svým přítelem z dětství Messalou, který se vrací do Jeruzaléma jako římský tribun. Někdejší přátelství však přehluší konflikt římské nadvlády a judejské touhy po nezávislosti. Pod záminkou útoku na nového správce je Ben Hur prodán do otroctví a jeho matka a sestra uvrženy do žaláře. Ben Hur stráví několik let jako veslař na římské galéře. Při námořní bitvě s piráty je jeho loď potopena, ale podaří se mu přežít, a navíc zachránit i římského konzula Quinta Arria, který ho odveze do Říma a přijme za vlastního. Ben Hur se stane jedním z nejlepších vozatajů v římské aréně, ale on i jeho adoptivní otec vědí, že dříve nebo později se musí vydat do Jeruzaléma. Quintus Arrius mu v návratu nebrání, i když ví, že už ho asi nikdy neuvidí...

Jeden z nejvýše ceněných filmů všech dob Ben Hur získal celkem 11 Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – Charlton Heston, herec ve vedlejší roli – Hugh Griffith, barevná kamera, střih, hudba, barevná výprava, barevné kostýmy, zvuk, zvláštní efekty) a ještě jednu nominaci (scénář podle předlohy). Počtem zlatých sošek vytvořil Ben Hur rekord, který zatím nebyl překonán, pouze vyrovnán snímky Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.
Stejnojmenná předloha generála Lewa Wallace s podtitulem Vyprávění o Kristu, která poprvé vyšla v roce 1880, se během několika let stala bestsellerem. Ještě v 19. století století byla zdramatizována a s velkým úspěchem předváděna na amerických jevištích. V roce 1907 byla poprvé zfilmována režisérem Sidneyem Olcottem jako poměrně primitivní dílko o délce necelých 15 minut. V době největšího rozkvětu němé kinematografie byl Ben Hur natočen podruhé. Velkolepá produkce, pronásledovaná při natáčení spoustou potíží, se do kin dostala v roce 1926. Snímek režíroval jeden z předních tvůrců tehdejší doby Fred Niblo, akční scény (námořní bitva, závod čtyřspřeží) inscenoval B. Reeves Eason. V hlavních rolích mimořádně nákladného snímku (rozpočet 4 miliony dolarů byl v té době neslýchaný) se objevili Ramon Novarro (Ben Hur) a Francis X. Bushman (Messala). Některé sekvence byly natočeny novou technikou dvoubarevného Technicoloru.
V 50. letech biblické eposy znovu přišly do obliby (mj. Quo vadis, Roucho, Desatero přikázání), neboť svou výpravností dokázaly čelit odlivu diváků k televizním obrazovkám. Vrcholem žánru se stala nová verze Ben Hura (1959). Studio MGM, které na tom nebylo finančně zrovna moc dobře, hledalo spásu ve velkofilmu, který by ho zachránil před hrozícím bankrotem. Jakmile padnulo rozhodnutí o jeho natáčení, byly zahájeny rozsáhlé přípravy, které zahrnovaly mj. stavbu 300 velkých dekorací, včetně velkého cirku, v němž se odehrává slavný závod čtyřspřeží. Na filmu spolupracovala řada historiků, kteří se leckdy nedokázali dohodnout, takže např. návrh už zmíněné dekorace velkého cirku nakonec vznikl okopírováním dekorace z němé verze (1926).

Film vznikal v italských exteriérech a v římském studiu Cinecitta, což bylo nejenom nákladné ale představovalo i značné logistické problémy. Vlastní natáčení trvalo víc než půl roku a velká pozornost byla věnována oběma akčním sekvencím. Námořní bitva se na rozdíl od Niblovy němé verze nenatáčela na moři ale ve speciální nádrži s použitím modelů – z dnešního pohledu také úroveň triků relativně nejvíc zastarala. Zato patnáctiminutová sekvence závodu čtyřspřeží patří i po čtyřiceti letech k nejlepším filmovým scénám všech dob. Její choreografii připravil jeden z nejlepších kaskadérských odborníků Yakima Canutt a režíroval ji Andrew Marton. Při jejím natáčení bylo exponováno 263krát víc filmového materiálu, než bylo nakonec použito do konečného sestřihu, což dodnes představuje ojedinělý rekord. Oba hlavní představitelé Charlton Heston a Stephen Boyd se natolik naučili ovládat starověké kvadrigy, že mohli řadu scén absolvovat bez kaskadérských dublů. Kaskadéři (mezi nimi i dva Canuttovi synové) zaskakovali jen při opravdu nebezpečných záběrech. Při natáčení nebyl nikdo vážněji zraněn a jedinou obětí se nakonec stala 65mm kamera, kterou jedno ze čtyřspřeží naprosto zničilo. Perličkou pro nás je, že čtyři bělouši, použití při scéně závodů, byli do Itálie letecky přepraveni z Československa.
Několikaleté přípravy a obtížné natáčení však nezůstaly bez smutných následků. Mimořádnému tlaku při výrobě Ben Hura nakonec podlehl jeho producent Sam Zimbalist, který zemřel na infarkt ještě před první klapkou. O to větší tíha spočívala na bedrech režiséra Williama Wylera, jenž v době, kdy už většina dekorací byla hotova, stále nebyl spokojen se scénářem Karla Tunberga a pozval si na pomoc anglického dramatika Christophera Frye a amerického spisovatele Gora Vidala, kteří řadu scén přepracovali. Přes Wylerův protest byl však při arbitráži Cechem amerických scenáristů jako jediný autor Ben Hura nakonec uznán Tunberg, který ale jako by zásahem vyšší moci jako jediný z nominovaných nezískal Oscara.
Film, jehož rozpočet se nakonec vyšplhal na 15 milionů dolarů (tehdejší rekord), měl premiéru v amerických kinech 18. listopadu 1959 a stal se triumfálním úspěchem. Jeho tržby ve Spojených státech dosáhly téměř trojnásobku nákladů a studio MGM si mohlo po letech opět volně vydechnout.
Vysílání: 12.2., 20.00 hod., ČT2

31.1.2022 12:01:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p celý článek

další články...

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...