zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 13. týden

Synové boha Slunce: Mayové

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zázraky lidského génia: Velké zdi
Dávní stavitelé se vzepřeli fyzikálním zákonům a nebáli se snít. Výsledky jejich umění obdivujeme dodnes. Epizoda z koprodukčního dokumentárního cyklu (Premiéra). Jeden typ staveb utváří svět minimálně již minimálně 12 tisíc let. Způsob, jakým žijeme, totiž definují stěny z cihel. Ačkoliv tvoří základ všeho, co stavíme, jejich geniálnost je často přehlížena. Bez stěn by nestály domy, mrakodrapy, kostely, ani nejodvážnější díla moderní architektury. Největší ze všech zdí na naší planetě však vznikla ve starověké Číně. Byla budována téměř 2000 let. Vyrostla z krve a potu milionů lidí a jejím účelem měla být ochrana státu a státního systému. Číňané dokázali vybudovat zeď, která překlenula pouště, řeky i horské vrcholy, a dodnes svým rozsahem bere dech.
Vysílání: 28.3., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 29.3., ČT2., 02.4., ČT2

Synové boha Slunce: Mayové
Před více než dvěma tisíciletími budovali obrovská města uprostřed středoamerické džungle. Jejich náhlý úpadek zůstával dlouho záhadou. Co se stalo? Epizoda z německého dokumentárního cyklu (Premiéra). Mayové budovali vzkvétající města, v nichž se soustředil obchod, kultura i věda. Dnes již víme, že vytvořili písmo schopné vystihnout každou nuanci jazyka. Byli i zdatnými matematiky a astronomy. Jejich legendární kalendář je dodnes považován za mistrovské dílo. Vyšlechtili kukuřici, jednu ze základních plodin lidstva. Patřili k největším objevitelům v dějinách lidstva, zároveň však prováděli krvavé obětní rituály. Náhlý úpadek klasické mayské kultury zůstával dlouho záhadou. Vědci však nyní věří, že za pomoci nejmodernější techniky objevili jeho příčiny.
Vysílání: 28.3., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 30.3., ČT2., 03.4., ČT2

Sto divů světa (13/13)
Koloseum, San Cristóbal de las Casas, Lima, zámek Villandry, chrám v Kóm Ombu, Bund v Šanghaji, chrám Ta Prohm. Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Řím počátkem našeho letopočtu ovládlo Středomoří a celou Evropu, stalo se středobodem antických dějin. San Cristóbal de lad Casas je mexické město v nadmořské výšce 2100 metrů ve státě Chiapas na jihu země. Je to převážně indiánské město s bohatstvím historických památek. Lima, kdysi nazývaná Město králů, se stala nejprve hlavním městem vicekrálovství Peru, po získání nezávislosti je hlavním městem republiky. Villandry je posledním z velkých zámků na Loiře, postavených v době renesance. Ke skvostům Villandry patří jeho zeleninové, květinové a bylinné zahrady. Na jihu Egypta na břehu Nilu asi čtyřicet kilometrů severně od Asuánské přehrady, se rozkládá dvojitý chrám Kóm Ombo. Název byl odvozen od řeckého "ombos", což znamená "město zlata". Šanghaj dnes znovu dobývá ztracenou pozici finančního centra Asie. Díky své kosmopolitní přeměně a rozkvětu kultury se vydal na cestu k postu významné světové metropole. Ta Prohm – khmerský chrám v komplexu Angkor v Kambodži, postavený koncem dvanáctého století. Jeho jméno znamená "předek Brahma".
Vysílání: 29.3., 15.25 hod., ČT2
Opakování: 31.3., ČT2., 02.4., ČT2

Technické památky českých zemí (4/14) - Liberecký kraj
Vynalézavost československých inženýrů byla známa i ve světě. Dodnes máme v republice zachovánu řadu technických skvostů, dokazujících jejich důmyslná řešení. Spolu s Tomášem Hanákem se v novém dokumentárním cyklu vydejme po jejich stopách, dnes do Liberce, na Ještěd, do Kořenova a řady dalších pozoruhodných míst. Režie J. Wehrenberg (Premiéra). Technické a průmyslové památky jsou fascinující nejen z technologického hlediska, ale dokazují i vynalézavost našich předků. Šlo kdysi o stavby účelové, které v mnoha případech oplývají estetickou kvalitou, jiné ji nabyly s postupem času, ale mnohé nyní po letech stagnování a chátrání třeba hledají svůj nový účel – staly se z nich muzea daného řemesla, rozrostly se, případně slouží svými výjimečnými prostory jako místo pro kulturní akce. V tomto dílu cyklu Technické památky českých zemí navštívíme spolu s Tomášem Hanákem Liberecký kraj a prozkoumáme například Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově, Viadukt v Kryštofově údolí, sklárnu Jílek Kamenický Šenov nebo lanovku na Ještěd a mnoho dalších míst v kraji.
Vysílání: 30.3., 21.45 hod., ČT2
Opakování: 02.4., ČT2., 04.4., ČT2

Cesta dřeva: Velké dřevo (2/2)
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připravila R. Šáchová. Dvoudílný dokumentární film Cesta dřeva představuje portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, pro něž je základní pracovní surovinou dřevo. Část druhá nese podtitul Velké dřevo. Deset oceněných tesařů, kolářů, bednářů či sekerníků tu předvádí nejen unikátnost pomalu zanikající rukodělné výroby, ale i bohatost a různorodost přístupu k tomuto snadno dostupnému přírodnímu materiálu. Zručné a zároveň velmi skromné tvůrce pojí jejich láska ke dřevu a úcta k přírodě, s níž jsou člověk a strom od nepaměti spojeni.
Vysílání: 31.3., 15.05 hod., ČT2
Opakování: 04.4., ČT2., 05.4., ČT2

Fenomén českého skla (5/6) - Milénium českého skla
Porevoluční doba s sebou přinesla absolutní uměleckou svobodu, ale postavila skláře a umělce před nutnost naučit se své výrobky také prodávat. Úspěch slaví firmy vyrábějící dekorativní plastiky a osvětlení, ale i umělecké sklo starších i nových generací tvůrců (Premiéra). Dokumentární seriál Fenomén českého skla pojednává o bohaté historii české výroby skla užitného, uměleckého, technického i sloužícího k mystickým zážitkům. Vyprávění se pohybuje od 14. století do současnosti, od prvních experimentů po sofistikovanou tvorbu, od malých skláren v horách až po obchodní i tvůrčí souboj s italskou sklářskou velmocí na ostrově Murano. Diváci se seznámí s různými technologiemi a vynálezy, objevem českého křišťálu i nejmodernějším výtvarným pojetím skleněných objektů, oslňujícím na světových výstavách EXPO. Poznají také práci sklářů, dnešních i dávných, budou svědky experimentů s tavením za středověkých podmínek a dozvědí se o pradávném původu lidské fascinace průhledným, křehkým materiálem, bez něhož bychom si dnešní svět ani neuměli představit. Jednotlivé díly se věnují historickým obdobím, vyprávějí o důležitých dobových postavách a vynálezech, které ovlivnily vznik a popularitu různých druhů skla. Přiblíží také proměny společnosti, vědy, medicíny, obchodování a průmyslu, jež ovlivňovaly tvar, kvalitu, zdobnost a využití tohoto fascinujícího materiálu.
Vysílání: 30.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 03.4., ČT art

Tajnosti slavných obrazů: Sandro Boticelli
Smyslná malba jara, harmonie krásy. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. Florencie v roce 1480. Patnácté století bývá v Itálii nazýváno Quattrocento. Právě tehdy se zrodila myšlenka renesance, předznamenávající odklon od středověku a počátek moderní doby. Florencie byla jeho středobodem. Stačilo vyslovit jméno tohoto města, a lidem se zrychlil tep, cítili závrať. Stejně jako Stendhal, vnímali "toto výjimečné místo, v němž se snoubí vášeň s nebeskými pocity vyvolanými krásným uměním."
Vysílání: 30.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 03.4., ČT art

Toulky za uměním
Se zasvěceným průvodcem se vypravíme vzhůru malostranskou Nerudovou ulicí s působivou barokní zástavbou (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Procházku Nerudovou ulicí zahájíme v domě U Tří housliček. Houslařské řemeslo se v něm dědilo z generace na generaci už od počátku 18. století. Zastavíme se u Morzinského a Thunovského paláce, které nutí kolemjdoucí k zastavení svou monumentální sochařskou výzdobou. Zvláštní pozornost si také zaslouží dům U Červeného lva, kde se narodil velký český barokní malíř Petr Brandl, a dům U Dvou slunců, kde prožil většinu svého života spisovatel Jan Neruda. Naše procházka bude končit v posledním ohybu před závěrečným stoupáním na Pražský hrad.
Vysílání: 02.4., 04.50 hod., ČT art

21.3.2022 16:03:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 (2015) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 31. týden

Trainspotting

Prázdná kolébka
Někdo musel cítit jejich utrpení. Australsko-britský film s Emily Watsonovou v hlavní roli ...celý článek


2 x Drahomíra Vihanová

Drahomíra Vihanová

Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba
Filmové drama režisérky Drahomíry Vihanové vypráví o odpovědnosti ...celý článek


Film Protektor o osudové a riskantní hře

Jana Plodková

Protektor
Marek Daniel a Jana Plodková v osudové a riskantní hře o kariéru, lásku a lidskou důstojnost v te ...celý článek


Michelangelo Buonarroti II.

Michelangelo Buonarroti

Michelangelo Buonarroti (2/2)
Příběh geniálního sochaře a malíře. Dokument BBC. Malování považoval jenom za ...celý článek


Slavné literární - Věznice parmská

Věznice parmská - G. Philip a M. Casaresová

Věznice parmská
Jejich láska byla silnější než zdi a mříže, ale nedokázali zradit svou čest. Gérard Philipe ...celý článek


Černobílé podobenství Postel

Postel

Černobílé podobenství o tom, že soužití muže a ženy může být i mnohem horší, než jste si kdy dokázali představ ...celý článek


Výtvarné tipy 31. týden

Muzeum Versailles: Dvorní příběhy králů a královen

Výtvarnické konfese: Ivan Ouhel
Cyklus dokumentů, v němž přední čeští výtvarníci reflektují svůj pohled na ...celý článek


Pavel Juráček - 80 let

Pavel Juráček - 80 let

Klíč k určování trpaslíků aneb Poslední cesta Lemuela Gullivera
Pavel Juráček, který by se dnes dožil 80 le ...celý článek


Velikáni filmu... Christopher Plummer

Stíhači na start! - Malcolm McDowell

Stíhači na start!
S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramati ...celý článek


Kino Art tipy 31. týden

Vše o mé matce

Vše o mé matce
Vyprávět synovi o otci, který se jmenuje Lola, není snadné. Jeden z nejslavnějších filmů Ped ...celý článek


Literární tipy 31. týden

Zdeněk Mahler

Skotská čítanka: Don't worry, be scottish (7/16)
Portrét skotského dramatika, básníka a profesora divadelní ...celý článek


Velikáni filmu... Jean Gabin

Maigret klade past - Jean Gabin

Maigret klade past
Sériový vrah žen řádí v pařížských ulicích. Francouzsko-italský film (1958). Hrají: J. G ...celý článek


Ronald Reagan (2/2)

Ronald Reagan

Obětavý zachránce, hollywoodský hrdina, úspěšný obchodník, zastánce práv pracujících a nakonec muž, který chtě ...celý článek



Časopis 29 - sekce

HUDBA

Halestorm míří do Prahy s novým albem

Halestorm

S letošním albem Into The Wild Life, HALESTORM sahají hodně hluboko a představují dosud nejpoutavější a nejvíc celý článek

další články...