zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 49. týden

Naše tradice: Mikuláš

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Mikuláš
Jak vlastně vznikla tradice svatého Mikuláše a jeho obchůzek? A jak se slavila dříve a dnes? Dětmi oblíbený i obávaný svátek představí průvodce Miroslav Táborský (2014). Režie M. Nešlehová. Pro děti u nás je 5. prosinec dnem příchodu vlídného bělovousého starce, který je coby předvoj Ježíška odměňuje za to, že byly celý rok hodné. Proč se ale právě Mikuláš, biskup myrský, stal patronem dětí? Jaké činy a zázraky jsou s ním podle legend spojené? A jaké dnes již pozapomenuté zvyky provázely oslavu svatého Mikuláše v dřívějších dobách? Na tyto i další otázky odpoví průvodce pořadem Miroslav Táborský, který divákům přiblíží nejen vznik a vývoj mikulášské tradice, ale také další zvyky a obyčeje spojené s adventním obdobím.
Vysílání: 05.12., 17.20 hod., ČT2

Sváteční slovo katolického kněze Davida Tylečka
Hrdinové všedního dne (Premiéra). Administrátor farnosti Rychaltice a Hukvaldy David Tyleček nazval své Sváteční slovo „Hrdinové všedního dne“ a zamýšlí se v něm nad tím, proč tíhneme k fantasy, sci-fi či apokalyptické literatuře.
Vysílání: 11.12., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 11.12., ČT3., 11.12., ČT1., 12.12., ČT1., 16.12., ČT1

Křesťanský magazín
Advent za zdmi klášterů a zahájení stavebních prací na Živém domě v Teplicích. Režie B. Jetelina (Premiéra). Jak probíhá příprava na Vánoce v řeholních společenstvích? Co vše se během adventu v klášterech děje? Bývalý dětský dům v Hlávkově ulici v Teplicích byl roky neobydlený. Nyní konečně začíná jeho rozsáhlá rekonstrukce, na jejímž konci vznikne rozsáhlý prostor pro děti a mládež.
Vysílání: 11.12., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 13.12., ČT2., 15.12., ČT2

Cesty víry: Svatá Lucie – sicilská mučednice
Příběh mladé dívky, která za svou křesťanskou víru položila život a stala se patronkou nevidomých, je vzývána chudými a může být patronkou i těm, kdo šíří světlo pravdy. Režie J. K. Studničková a O. M. Schmidt (Premiéra). Svatá Lucie pocházela ze Syrakus. Rodiče ji proti její vůli zaslíbili bohatému pohanskému aristokratovi, jejím přáním však bylo žít v celibátním zasvěcení Kristu. Od správce města se dozvěděla, že její nápadník na ní nejvíce miluje oči. Proto si je vyloupla a podala je správci se žádostí, aby je šlechtici předal. Do druhého dne se jí však zrak zázrakem opět vrátil zrak a Panna Maria ji obdařila ještě krásnějšíma očima. Snoubenec ji ale za Diokleciánova pronásledování udal jako křesťanku. Byla odsouzena k násilné prostituci, a protože byla od ní uchráněna zázračnou silou, byla údajně oslepena a bylo jí probodnuto hrdlo. Předpověděla pád císaře Diokleciána a povolení křesťanské víry. Dioklecián do roka padl a o devět let později císař Konstantin I. Veliký povolil křesťanství. Úcta k ní byla rozšířena v celé církvi již na konci 6. století, při průzkumu katakomb v Syrakusách byl objeven její hrob. Sv. Lucie bývá na připomenutí událostí, jimiž vyvrcholil její pozemský život, zobrazována s vlastníma očima na talíři a s palmovým listem jako znakem mučednictví.
Vysílání: 11.12., 13.40 hod., ČT2
Opakování: 12.12., ČT2., 13.12., ČT2., 17.12., ČT2

28.11.2022 10:11:22 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Matilda (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 4. týden

Dokud nás víra nerozdělí

Křesťanský magazín
Náboženství a spiritualita v politice. Protimluv, nebo nutnost? A jakou roli sehrála duc ...celý článekČasopis 04 - sekce