Výtvarné tipy 49. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekSto divů světa (5/13)
Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Palác Taj Mahal, Vergelegen, města: Oaxaca, Džeraš, Jeruzalém, zámek Chenonceau, ostrov Svatý Bartoloměj. Francouzský cyklus dokumentů. Zádušní komplex Taj Mahal je nejvyhledávanější památkou v Indii, která každoročně přivítá pět a půl milionu návštěvníků. V rezervaci jihoafrické Stolové hory se nachází vinařství Delheim, které založili francouzští nadšenci počátkem třicátých let minulého století. Oaxaca, hlavní město stejnojmenného mexického státu láká svou okouzlující atmosférou. Pyšní se množstvím muzeí a nádherných sakrálních staveb, mezi nimiž vyniká katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Antické město Džeraš, založené ve třetím století před naším letopočtem, zažilo největší slávu v dobách Římanů ve druhém a třetím století našeho letopočtu. V současnosti archeologové zkoumají Artemidin chrám. Chenoceau patří mezi "zámky na Loiře"; pochází z dob francouzské renezance. Ostrov svatého Bartoloměje objevil Kryštof Kolumbus, který ho pojmenoval na počest svého bratra Bartoloměje během své druhé výpravy v roce 1493 a za jeho vlastníka prohlásil Španělsko. V roce 1684, poté, co se ostrova vzdala španělská vláda, která v něm neviděla žádný užitek, ho obsadili Francouzi. Většina populace afrického původu ostrov po zrušení nevolnictví opustila. Postupem času se z chudého kraje stalo díky turismu a investicím Davida Rockefellera luxusní letovisko.
Vysílání: 06.12., 17.00 hod., ČT2
Opakování: 10.12., ČT2., 12.12., ČT2
Art from the Heart v Šanghaji
Dokument o česko-čínském uměleckém setkání v Šanghaji, kde vystavilo svá díla sedmnáct špičkových českých umělců napříč všemi generacemi. Osm z nich se vernisáže a následného programu osobně účastnilo (2015). Režie J. Chytilová. Šanghaj je nejlidnatějším městem Číny, ale tím její nej zdaleka nekončí. Je největším světovým přístavem, ale zároveň patří její ovzduší k nejšpinavějším na světě. A právě tahle čínská megapole hostila v rámci Českých dnů v Číně rozsáhlou přehlídku české malby – navíc v tehdy čerstvě otevřeném prestižním centru moderního umění Power Station of Art. Název Art from the Heart vycházel z toho, že Česká republika je označována za srdce Evropy, ale i z faktu, že pro zúčastněné umělce je umění posedlostí, vnitřní nutností, prostě srdeční záležitostí.
Vysílání: 06.12., 02.25 hod., ČT art
Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem po pražském architektonickém dědictví se projdeme Staroměstským náměstím (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Na světě není jiné náměstí, které by na své ploše zahrnulo snad všechny evropské architektonické slohy – od románské éry až po předválečnou modernu. Tedy více než 800 let stavebního vývoje. Staroměstské náměstí je příkladnou učebnicí historie architektury a vzbuzuje údiv jak u odborníků, tak u turistů z celého světa.
Vysílání: 07.12., 02.05 hod., ČT art
Opakování: 11.12., ČT art
Případ Banksy
Kdo je autorem anonymních výtvarných děl signovaných Banksy? Francouzský investigativní dokument. Streetartový provokatér a glosátor současného společenského dění Banksy patří, navzdory své pečlivě střežené anonymitě, k deseti nejuznávanějším umělcům na trhu s moderním uměním. „Dívka s červeným balonkem“, zvolena v roce 2017 jako nejoblíbenější umělecké dílo Britů, je tím uměleckým dílem, které si globální věhlas zajistilo během aukce pořádané Sothebys vlastní samodestrukcí pomocí skartovacího zařízení zabudovaného v rámu. Banksyho obraz se sám zničil poté, co se prodal za 1,4 milionů dolarů (přes 29 milionů korun). Jak zdůraznila aukční síň, jde tedy vlastně o "první umělecké dílo v dějinách, které vzniklo naživo během aukce". Dokumentaristé Aurélia Rouvierová, Laurent Richard a Seamus Healey pátrají pro identitě tohoto fascinujícího umělce, který svá díla tvoří v ulicích celého světa. Seznamují diváka nejen s šíři Banksyho uměleckých aktivit, ale i s širším kontextem toho, jak je veřejností přijímán – snaží se ve svém filmu odpovědět na otázku: kdo je Banksy?
Vysílání: 08.12., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 13.12., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
Příběhy světové hudby - Genesis

Genesis
Portrét art rockové legendy, produkovaný členy skupiny, včetně Petera Gabriela a Phila Collinse. Ti celý článek
OPERA/ TANEC
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s celý článek