zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra velikonoční tipy 14. týden

Naše tradice: Boží hod velikonoční

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Boží hod velikonoční
Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a účastní se pravé venkovské pomlázky (2014). Režie M. Nešlehová. Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. V tento den se připravují pokrmy, které nesou symbolickou hodnotu a jsou určené pro čas radosti a hodování po čtyřicetidenním půstu – především tradiční mazanec či velikonoční hlavička ze směsi masa, vajíček a kopřiv. Zvyky Velikonočního pondělí zůstaly dodnes z celých svátků nejživější. Je to den pomlázky, při němž se dříve "pomlazovaly" celé navštívené rodiny – tedy nejenom dívky. I když se tato veselá tradice udržuje na venkově i ve městech, ne všichni vědí, kde se vzal zvyk malování vajíček, pletení pomlázek nebo koledování.
Vysílání: 09.4., 09.00 hod., ČT2

Velikonoční bohoslužba
Přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Tomáše v Brně. Bohoslužbu celebruje farář Petr Vrbacký. Režie J. Rásocha. Velikonoční neděle je největším křesťanským svátkem v roce. Křesťané oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Česká televize připravila na tento den přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Augustina v Brně. Bohoslužbu celebruje farář Petr Vrbacký.
Vysílání: 09.4., 09.30 hod., ČT2

Křesťanský magazín
Pražský arcibiskup Jan Graubner a 1. místopředsedkyně Ekumenické rady církví Ivana Procházková ve velikonočním rozhovoru s Kateřinou Rózsovou. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Velikonoce jsou prezentovány jako největší křesťanské svátky v roce. Sekulární společnost, která se vzdálila od náboženského koloritu, ale příliš neví, co si má se symbolikou Velikonoc počít. Náboženské symboly jsou lidem nesrozumitelné, a tak si za ně hledají různé náhrady. Co s tím? I na to se bude ptát moderátorka Kateřina Rózsová svých hostů, kterými budou: superintendentka Evangelické církve metodistické Ivana Procházková a český primas Jan Graubner.
Vysílání: 09.4., 10.40 hod., ČT2
Opakování: 11.4., ČT2., 13.4., ČT2

Cesty víry: Velikonoce a pesach
Velikonoce a velikonoční náboženské rituály jako svorník židovsko-křesťanské civilizace (2020). Režie M. Benc. Pesach a Velikonoce – výrazy, které dnes už mnoha lidem mnoho neříkají nebo jim do značné míry splývají. V dokumentu Martina Bence odhalíme, jak probíhá rituál Sederové večeře s předčítáním Pesachové Hagady na oslavu vyvedení Izraele z egyptského otroctví a nakolik se židovské rituální slavení prolíná s křesťanskými obřady Velikonoc. Podrobně osvětlíme, jaký je vlastně duchovní obsah svátků, které slaví Židé i křesťané na celém světě.
Vysílání: 09.4., 11.05 hod., ČT2
Opakování: 11.4., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka. Velikonoční požehnání papeže Františka zazní i letos z balkonu svatopetrské baziliky. Projev spojený s požehnáním Urbi et Orbi patří k nejvíce sledovaným a citovaným proslovům globálních lídrů. Hlava katolické církve v něm upozorňuje na místa, kde jsou pošlapávána lidská práva a dějí se krutosti a bezpráví.
Vysílání: 09.4., 11.55 hod., ČT2

Vatikán, sídlo papežů
Po téměř 2000 let je Vatikán symbolem křesťanství, cílem poutníků a předmětem obdivu umělců z celého světa. Francouzský dokumentární film. Bazilika svatého Petra je považována za největší církevní stavbu na světě, svědectví lidského génia ukrývající rozsáhlou sbírku uměleckých děl. Je symbolem, avšak zdaleka není a nebyla jedinou zajímavou stavbou ve Vatikánu. Vždyť i dnes se mezi zdmi tohoto nejmenšího státu na světě nachází 26 muzeí, úřední budovy, papežský palác a rozsáhlé zahrady. A jak tomu bylo dříve? Pomocí nejmodernějších technologií se nyní vědcům podařilo digitálně zrekonstruovat předpokládanou podobu původních staveb a mohou nás tedy vzít na cestu architektury a umění sahající hluboko do minulosti.
Vysílání: 09.4., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 12.4., ČT2., 13.4., ČT2

20.3.2023 09:03:06 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 8. týden

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí J. Vávra. I v úvodu roku se ve světě církví a nábožens ...celý článekČasopis 09 - sekce

OPERA/ TANEC

Chopin & Mahler s FOK

Ivan Klánský

Ve středu a čtvrtek 6. a 7. března vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s českou klavírní legendou Iv celý článek

další články...