zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Max von Sydow jako Ježíš Nazaretský

Max von Sydow  (Největší příběh všech dob)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Největší příběh všech dob
Biblický příběh Božího syna a spasitele světa. Max von Sydow jako Ježíš Nazaretský. Americký historický velkofilm vyznamenaný pěti nominacemi na Oscara (1965). Dále hrají: M. Anderson Jr., Ch. Heston, C. Bakerová, I. Balinová, D. McGuireová, P. Boone, T. Savalas, V. Buono, R. Conte, A. Lansburyová a další. Režie: G. Stevens, D. Lean a J. Negulesco. Výpravný snímek přináší ucelený příběh Ježíše Krista, který věrně vychází z evangelií podle Matouše, Marka a Lukáše. Tato tři evangelia se označují jako synoptická, protože se shodují ve struktuře, svědectvích a vypráví Ježíšův příběh podobným způsobem.

Děj začíná Ježíšovým narozením v judském městečku Betlémě za vlády krále Heroda. V rámci více než tříhodinové stopáže můžeme sledovat všechny důležité události a zázraky v jeho životě. Příběh vrcholí v době, kdy se stává zbožným kazatelem, jehož věrní stoupenci považují za zázračného spasitele lidstva. Ježíš je proto zatčen a souzen za pobuřování, rouhačství a rebelii. Když je shledán vinným, dav si na římském prefektovi vyžádá rozsudek, který vede k jeho ukřižování.
Jako Ježíš Nazaretský se ve své první anglicky mluvené roli představil slavný Max von Sydow. Svým zdrženlivým hereckým projevem dokázal působivě vyjádřit Ježíšovo milosrdenství a hlubokou víru. Ve vedlejších biblických rolích můžeme zaznamenat tehdejší největší hollywoodské hvězdy. Pro zajímavost lze zmínit Charltona Hestona jako Jana Křtitele, Tellyho Savalase jako Piláta Pontského nebo Dorothy McGuireovou jako Marii. Pro respektovaného filmaře a držitele Oscara George Stevense měl biblický velkofilm představovat návrat na výsluní, při natáčení mu ale nakonec museli vypomáhat i další dva zkušení režisérští kolegové – David Lean a Jean Negulesco. V 60. letech tento epický velkofilm představoval jeden z nejnákladnějších hollywoodských projektů. Produkční náklady na natáčení byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z pouhé distribuce v kinech. Pro produkční společnost režiséra George Stevense se jednalo o finanční pohromu a hollywoodská studia na delší dobu odradila od dalších adaptací biblických příběhů. Snímek ale představuje jedno z nejkomplexnějších děl o Ježíšově vyznání a víře, které diváci docenili až s odstupem času. Největší příběh všech dob posbíral celkem pět nominací na Oscara v kategoriích za nejlepší kameru, výpravu, kostýmy, hudbu a vizuální efekty.
Vysílání: 07.4., 15.45 hod., ČT2
Opakování: 10.4., ČT2

20.3.2023 10:03:14 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 26. týden

Cesty víry

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí Jan Vávra. Jak pravděpodobně vypadali naši světci? Na ...celý článek


Ve službách papeže

Ve službách papeže

Ve službách papeže
Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michel ...celý článekČasopis 25 - sekce