zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Týden mučednic s podtitulem Od sochy do sochy

Magda Vášáryová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V následujících dnech si Brno i svět připomene smutné výročí zabití dvou s Brnem spjatých významných antifašistických Marií. 26. března 1943 nacisté popravili neústupnou odbojářku Marii Kudeříkovou a o pár dní později, 30. března, řádovou sestru Marii Restitutu. Meeting Brno se rozhodl navázat na svoji předchozí činnost věnovanou těmto dvěma osobnostem a ve spolupráci s dalšími partnery pořádá od 26. března do 1. dubna akci s názvem Týden mučednic, s podtitulem Od sochy do sochy. V rámci něho mohou lidé navštívit filmové projekce, prohlídky umění 2. poloviny 20. století, koncert, vernisáž sochařských návrhů, setkat se Magdou Vášáryovou či vypravit se na zájezd do Vídně k hrobu blahoslavené Marie Restituty.

Petr Kalousek, ředitel festivalu, vysvětluje důvody pro uspořádání tohoto týdne: “Meeting Brno se ve spolupráci s partnery rozhodl uspořádat týden věnovaný těmto dvěma hrdinkám ze dvou důvodů. V roce 2021 jsme s Meeting Brno dělali sadu akcí ke stému výročí narození odbojářky Marie Kudeříkové. Těmi hlavními výstupy byla taneční hra Martina Dvořáka a skupiny Proart Maruška a aktualizace pomníku Marie Kudeříkové sochařem Pavlem Karousem. Už tehdy jsme měli představu, že bude stejně důležité připomenout i 80. výročí zavraždění. Druhým důvodem je, že Marie Kudeříková je jediná žena, která má dosud v Brně sochu. Marie Restituta bude na základě nedávno ukončené soutěže druhá. Tato soutěž, kterou pořádalo město Brno, se uskutečnila na základě aktivity tehdejší prezidentky a programové ředitelky festivalu Meeting Brno Kateřiny Tučkové, která společně se Sylvou Ficovou v rámci Meeting Brno 2017 udělaly kampaň „I žárovka má sochu“ upomínající na fakt, že v Brně až na Kudeříkovou neexistují ženské sochy. Díky této iniciativě a návrhu Miriam Kolářové se v anketě jako první novodobá socha významné ženy zvolila právě Marie Restituta, řeholní sestra pocházející z Brna Husovic. Výsledky soutěže na sochu byly již vyhlášeny a v rámci Týdne mučednic proběhne vernisáž soutěžních návrhů.”

Matěj Hollan, autor konceptu Týdne mučednic, uvádí další souvislost: „Tyto dvě ženy, dvě Marie, byly v mnohém odlišné. Mladičká komunistická odbojářka, které v době popravy bylo pouhých 22 let, a téměř 50letá řádová sestra. Obě měly ale zcela jasno v tom, že nacistickému zlu se nesmí uhýbat. Z Marie Kudeříkové nezvládli nacisté vydolovat žádná jména kompliců, i přeš drsné mučení. Restituta se zas odmítla podvolit příkazu svěsit z nemocničních stěn krucifix. A ač byly obě v mnohém rozdílné, tento vzdor vůči nacismu je spojoval a jen pár dní po sobě zemřely stejnou smrtí – stětím gilotinou. Obě nesou silné poselství síly, víry a rozhodnosti postavit se zlu, byť za to zaplatily životem.”
Program týdne na www.meetingbrno.cz.

21.3.2023 16:03:36 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Andělárium 2024: Sochařské sympozium v Rejcharticích

Andělárium 2024

Každý třetí týden v červenci se obec Rejchartice stává centrem sochařů a řezbářů, kteří proměňují dřevo z okol ...celý článekČasopis 30 - sekce

HUDBA

Hard Rock Cafe celé léto v duhových barvách

Hard Rock Cafe v duhových barvách

Společnost Hard Rock Cafe, která dlouhodobě podporuje komunitu LGBTQIA+, se celé léto řídí heslem Love Out Lou celý článek

další články...