zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Meltingpot přináší filmové zpovědi loňských hostů

Wim Hof - Voices of Meltingpot 2022

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Po tříleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se opět rozbíhá projekt Voices of Meltingpot, který přináší inspirativní filmové rozhovory s předními hosty minulého ročníku mezinárodního fóra Meltingpot. To proběhlo popáté loni v červenci v ostravských Dolních Vítkovicích po boku festivalu Colours of Ostrava. Mezi dvaceti zahraničními i českými osobnostmi, které nabídly na kameru vhled do svého vnitřního světa, osobních příběhů, myšlenek a zkušeností, nechybí například „Ledový muž“ a extrémní otužilec Wim Hof, expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay, aktivní horolezec Jamie Andrew, který přišel o ruce i nohy, odborník na klimatické změny Mark Maslin, autor bestselleru Dalajlamova kočka David Michie nebo básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay. Všech devatenáct filmů s českými titulky je zdarma ke zhlédnutí na webu www.meltingpotforum.com/voicesofmeltingpot.

„Jsem ráda, že se, stejně jako samotné letní fórum, projekt Voices of Meltingpot vrátil po dlouhé vynucené pauze v plné velikosti. Že myšlenky a názory řečníků nezůstanou pouze v paměti našich návštěvníků, ale že se s nimi mohou seznámit i další zájemci po celý rok,” říká kurátorka fóra Meltingpot Zlata Holušová.
Rozhovory letos opět natočil Ústav Filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Režie se ujala Monika Horsáková, která se postarala i o scénáře, střih, hudební režii a produkci filmů, za kamerou stáli Ondrej Zelenec, Jan Vlček, Marek Laryš, Tadeáš Zajac a Filip Neminarz. „Celý projekt má podle mě popularizační potenciál nejen v oblasti sdílení zkušeností či inspirativních myšlenek, ale i v oblasti vzdělávání. Některé filmy představují silné životní příběhy, zpovědi, z nichž mnohé jdou tak na dřeň, že mě z nich mrazí dodnes. Jiné jsou zase podstatnými vzkazy, reagujícími na současný stav společnosti či světa, ať už jde o ekologii, historii, mediální gramotnost, umění, filozofii či další obory,” míní Monika Horsáková.

V letošním ročníku Voices of Meltingpot se představuje opět profesně i národnostně pestrá skladba hostů: „Ledový muž“, nositel 21 světových rekordů, extrémní otužilec, sportovec a pro mnohé ikona zdravého životního stylu Wim Hof (Nizozemsko), horolezec Jamie Andrew (Velká Británie), který přestože přišel o ruce i nohy, zdolává horské vrcholy po celém světě, nebo expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay (Bhútán), který se aktivně zasazuje o ochranu demokratických hodnot, přírodního i kulturního bohatství a je znám jako propagátor „hrubého národního štěstí“. Vedle nich v inspirativních rozhovorech hovoří léčitel, ochránce přírody a indiánské kultury Agustin Grefa (Ekvádor), komunikační kouč Frederik Imbo (Belgie), spisovatel a zakladatel buddhistického kláštera ve Skotsku Lama Yeshe Losal Rinpočhe (Tibet / Velká Británie), profesor přírodních věd, ekolog a odborník na klimatické změny Mark Maslin (Velká Británie), kouč osobního růstu Matt Jardine (Velká Británie), hudební duo Mirabai Ceiba (Mexiko, Německo), fotograf a filmař přezdívaný „Tarantino dokumentárního filmu” Vincent Moon (Francie), básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay (Velká Británie), mediální analytička a novinářka specializující se na rozpoznávání a dešifrování dezinformací Anneli Ahonen (Švédsko), autor bestsellerů (například knihy Dalajlamova kočka) a učitel meditace David Michie (Austrálie), německý metahumanistický filozof, Nietzscheho následovník Stefan L. Sorgner (Německo), učitel jógy a strukturální integrace Aleš Urbanczik (Česká republika / Švýcarsko) a psychoterapeutka a Oshova žákyně Dhyani Maria Kovar (Německo). Z České republiky se v projektu letos představuje filozofka Anna Hogenová, mediální analytik, novinář Jakub Kalenský a polární mikrobioložka Marie Šabacká.

„Natáčení probíhalo přímo v areálu ve speciálně vybudovaném studiu. S rozhovory nám pomáhali spolupracovníci Meltingpotu, kteří s vybranými osobnostmi debatovali na scénách fóra, a měli k nim tedy bližší osobní vztah, což nám pomohlo vybudovat komorní a přátelskou atmosféru, která je pro natáčení podobně zaměřeného projektu nezbytná,” upřesňuje Monika Horsáková. V rolích tazatelů se tak vedle ní coby režisérky a scenáristky projektu vystřídali například Stuart Maister, Mark Maslin, Shooka Bidarian, Nicky Moran, Helen Bagnall, Juliet Russell, Tereza Ghose, Veronika Kadeřábková, Rostislav Václavek, Patrik Štajer, Ján Valkovič, Dan Konczyna a Kateřina Farníková. Natáčelo se tentokrát na tři kamery – jednu eye direct, dvě observační. „Přidání další observační kamery oproti poslední sérii přineslo kreativnější možnosti ve střihu filmů i v práci s jejich rytmem,” vysvětluje režisérka.

Šestý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot proběhne od 19. do 22. července 2023 po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Na nejméně deseti scénách nabídne přes 200 inspirativních řečníků z celého světa z různých oblastí společenského života. Hlavním tématem se letos stane longevity, health & biohacking.

27.3.2023 13:03:51 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Ostravská muzejní noc dvacet tisíc vstupů

OMN-Nová radnice věž (Foto: Lukáš Ston)

V sobotu 15. června se konal patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Pouze jeden den v roce mohou lid ...celý článek


Vítkov se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově (Zdroj: Národní muzeum)

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do ru ...celý článekČasopis 25 - sekce