zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 22. týden

Tomáš Halík: Dialogy se světem

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tomáš Halík: Dialogy se světem
Jediný český nositel prestižní Templetonovy ceny, významná osobnost českého duchovního života, teolog, sociolog, psycholog a publicista, který právě slaví 75. narozeniny, v časosběrném dokumentu režisérky V. Korčákové (2018). Časosběrný dokument natáčený v průběhu pěti let mapuje zlomové okamžiky života Tomáše Halíka od chvíle, kdy v roce 2014 převzal Templetonovu cenu udělovanou za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života. Intimní obrazová výpověď kameramana Miroslava Janka dává nahlédnout do privátní sféry jednoho z nejvýraznějších intelektuálů soudobého Česka. V přeneseném slova smyslu tak skutečně zajíždí na hlubinu lidského myšlení a cítění. Film odhaluje, nakolik se za vnějšími kulisami univerzitních přednášek a církevních obřadů odehrává permanentní vnitřní zápas, ve kterém jde o hledání pravdy a smyslu života. V neposlední řadě se snaží odpovědět na otázku, odkud Tomáš Halík čerpá energii k prakticky neustálým názorovým polemikám a jakým způsobem se vyrovnává s projevy lidské zloby a nenávisti.
Vysílání: 01.6., 21.35 hod., ČT2
Opakování: 02.6., ČT2

Křesťanský magazín
Umožnit alespoň některým rozvedeným, kteří žijí v novém partnerském svazku, přístup ke svatému přijímání a zároveň je pozvat ke svátosti smíření. To je cíl nové iniciativy plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Pastorace rozvedených v širších souvislostech. Režie B. Jetelina (Premiéra). "Matka Církev podporuje všechny ty, kteří vydávají svědectví o celoživotní manželské lásce, ale také neopouští ani nevylučuje ze svého společenství nikoho z těch, jejichž vztah ztroskotal a žízní po lásce Boží. Proto jedním z výsledků výše zmíněného doprovázení, o které jsem misionáře Božího milosrdenství požádal, může být v duchu exhortace papeže Františka Amoris laetitia i možnost pozvat tyto naše sestry a bratry znovu k přijetí svátosti smíření a následně k eucharistickému stolu," domnívá se plzeňský biskup Tomáš Holub. Pastýřský list, ve kterém se věnuje pastoraci rozvedených, zveřejnil na konci letošního února. Pomoci mu v tom má šestice kněží z plzeňské diecéze, které papež ustanovil do funkce tzv. misionářů milosrdenství. Na světě je bezmála devět stovek kněží s tímto specifickým pověřením. Mimo jiné mají být "přátelskými zpovědníky plnými lásky, soucitnými a pozornými zvláště při těžkých situacích jednotlivců". S jakým zájmem se jejich služba setkala? A může být plzeňský projekt inspirací i pro další tuzemské diecéze?
Vysílání: 04.6., 12.15 hod., ČT2
Opakování: 06.6., ČT2., 08.6., ČT2

Cesty víry: Papežští astronomové
Vatikánská observatoř a jezuité, kteří v ní pracují, mají vysoký odborný kredit nejen mezi astronomy. Málokdo přitom tuší, jak výrazná je zde česká stopa (2019). Režie J. Rásocha. Předchůdkyní Vatikánské observatoře byla Věž větrů, na jejímž zbudování měl lví podíl papež Řehoř XIII., který je známý především reformou kalendáře. Ostatně právě tato reforma je dokonalým příkladem aplikace astronomických pozorování do běžného života lidí. Dnešní jezuitští astronomové využívají ke svým výzkumům nejmodernější techniku. Svá pozorování provádí nejen v Itálii, ale i v arizonském Tucsonu. A právě na místní observatoři Mount Graham tráví nejvíce času Pavel Gábor – český jezuita, který se nám stal nejen průvodcem po historii, ale dal nám rovněž zahlédnout dechberoucí horizont přemýšlení soudobých astronomů.
Vysílání: 04.6., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 05.6., ČT2., 06.6., ČT2

22.5.2023 10:05:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Den české státnosti

Svatá Ludmila

Naše tradice: Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrá ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

JazzFestBrno láká na křest nejen desky Ondřeje Pivce

Ondřej Pivec s kapelou

Podzimní část celoročního festivalu JazzFestBrno odstartuje 3. října v brněnském Divadle Husa na provázku hamm celý článek

další články...