zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 22. týden

Igor Chmela (Rodina je základ státu)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Chyťte doktora
Tatiana Vilhelmová a Michal Malátný v komedii o doktorovi, kterému ženy prostě přerostly přes hlavu. Koprodukční snímek ČT (2007). Dále hrají: I. Janžurová, V. Javorský, Z. Stivínová, N. Drabiščáková, L. Sobota, K. Hádek, K. Janák, K. Nováková, P. Weiss, P. Landovský a další. Kamera A. Chundela. Scénář a režie M. Dolenský. Tématem autorské komedie Martina Dolenského je manželský trojúhelník a nevěra, a z nich vyplývající situace, které nikdy nemají jednoznačná a jednoduchá řešení. Michal Goldberg je mladý úspěšný doktor, specializací gynekolog. Má trošku bezvýraznou a plačtivou ženu Janu a dítě, a také atraktivní a sebevědomou milenku Kláru. Doktor proplouvá spokojeně životem do chvíle, kdy za ním přijde milenka s novinkou, že je těhotná. Muž se v této situaci hodlá zachovat tradičně – strčit hlavu do písku. Milenka však zprávu zavolá manželce a ta situaci řeší radikálně. Odstěhuje se k mamince... Třikrát se komedie vrací na tento začátek a třikrát doktor situaci řeší různými způsoby – návratem k manželce, odchodem k milence a nakonec konfrontací obou žen. Humor téhle filmové komedie, která nechce moralizovat ani nabízet řešení, je založen na lidských stereotypech v chování a k tomu přispívá obsazení milenky i manželky jednou herečkou – Tatianou Vilhelmovou. V hlavní roli doktora dostal poprvé velkou hereckou příležitost Michal Malátný, známější jako zpěvák skupiny Chinaski, jejíž písně film doprovázejí.
Vysílání: 30.5., 21.35 hod., ČT1

Rodina je základ státu
Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet... Koprodukční snímek ČT o hledání míry viny a ospravedlnění sama sebe (2011). Hrají: I. Chmela, E. Vrbková, J. Vyorálek, S. Babčáková, M. Fingerová, M. Finger, J. Budař, M. Taclík, M. Daniel a další. Kamera P. Koblovský. Scénář a režie R. Sedláček. Libor (I. Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů, týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (E. Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk a pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (J. Vyorálek, S. Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě... Snímek získal šest nominací na Českého lva 2012 a v roce 2011 čtyři Ceny české filmové kritiky – za nejlepší scénář a režii (R. Sedláček), za nejlepší hraný film a dále za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (S. Babčáková).
Vysílání: 31.5., 22.25 hod., ČT1

Králova zahradnice
Z neuvěřitelné vášně pramení neuvěřitelná krása. Kate Winsletová v hlavní roli britského historického filmu (2014). Dále hrají: M. Schoenaerts, A. Rickman, S. Tucci, H. McCroryová, S. Waddington, J. Ehleová, R. Penry-Jones a další. Režie Alan Rickman. Historické romantické drama Králova zahradnice se odehrává na francouzském dvoře v době vlády Ludvíka XIV. Režie výpravného kostýmního snímku se ujal slavný britský herec Alan Rickman, který se ve filmu zároveň převtělil do Krále Slunce. Ten si velice oblíbil malý lovecký zámek ve Versailles a nakonec tam trvale přesídlil. Na přestavbě původního zámku se podíleli nejlepší architekti, zahradníci a výtvarní umělci tehdejší doby. Ti se měli podílet na vzniku nádherných zahrad a parků, které se stanou nedostižným vzorem pro ostatním panovníky. Jednu z povolaných zahradnic představuje hlavní hrdinka snímku Sabine De Barra (Kate Winsletová). Jedná se o velice sofistikovanou ovdovělou dámu, které se díky svému nadání a píli podařilo stát nezávislou zahradní architektkou a přestát životní útrapy. Ve Versailles dostává za úkol vybudovat v zahradách vodní kaskádu a terasovitý Lasturový háj. Svou vysněnou zakázku získala díky rozhodnutí Andrého Le Nôtreho (Matthias Schoenaerts), slavného architekta francouzských zahrad podřízených jasnému geometrickému řádu. Ten se rozhodne dát Sabine příležitost navzdory jejich rozdílnému přístupu k zahradní architektuře. Během spolupráce na zahradním díle dochází k jejich sblížení a hluboce se do sebe zamilují. Jejich romantickému vztahu ovšem nepřejí tehdejší společenské poměry plné lží, intrik a nástrah. Králova zahradnice představuje velmi emotivní snímek, který vyniká kvalitním hereckým obsazením a úchvatnou kostýmní výpravou.
Vysílání: 30.5., 22.20 hod., ČT2

Ronin
Zradit můžete. Ale musíte vědět, koho... Robert De Niro v americkém akčním filmu (1998). Dále hrají: J. Reno, N. McElhoneová, S. Skarsgaard, S. Bean, S. Sudduth, J. Pryce, M. Lonsdale, J. Tříska a další. Režie John Frankenheimer. Japonský výraz ronin označuje samuraje, který nedokázal zabránit smrti svého pána, ztratil tak čest a stal se potulným žoldnéřem. Jedním z takových moderních roninů je bývalý agent CIA Sam, který se v Paříži dá najmout k profesionální loupeži. Spolu s ním tvoří skupinu další vysloužilí agenti tajných služeb: Němec Gregor, původně agent KGB, je odborníkem na elektroniku a sledovací zařízení, Angličan Spence má na starosti zbraně, Američan Larry je nepřekonatelným řidičem. Sam se spřátelí s jejich francouzským průvodcem Vincentem, a není mu lhostejná ani jejich šéfka, irská aktivistka Deidra. Cílem skupiny je uloupit kufřík, na jehož obsah se muži nesmějí ptát. Jenže kromě irských teroristů mají o lup zájem i ruští mafiáni. Někteří členové Deidřiny skupiny navíc hrají vlastní podvodnou hru, takže i dobře naplánovaná loupež se brzy pořádně zkomplikuje. V hlavních rolích akčního thrilleru režiséra Johna Frankenheimera excelují Robert De Niro a Jean Reno, avšak film je obsazen dlouhou řadou dalších vynikajících herců. Menší roli si v něm zahráli i Jan Třiska či světoznámá krasobruslařka Katarina Wittová.
Vysílání: 02.6., 20.00 hod., ČT2

Všemocný
Z flákače géniem během okamžiku. Americký film o kouzelné pilulce (2011). Hrají: B. Cooper, R. De Niro, A. Cornishová, A. Howard, A. Frielová, J. Whitworth a další. Režie Neil Burger. Kdo by nechtěl být géniem, ale jak se říká, mnoho povolaných, málo vyvolených. Americký thriller Všemocný (2011), natočený podle sci-fi románu irského autora Alana Glynna Temná pole (2001), si pohrává s nápadem o existenci zázračné drogy, jež by dokázala přimět k činnosti větší část mozku než ten zlomek, který obvykle používáme. Neúspěšný newyorský spisovatel Eddie Morra (Bradley Cooper, známý především dvěma Pařbami, té v Las Vegas a následující v Bangkoku) narazí na dávného známého Vernona, který mu věnuje zvláštní pilulku, jež ohromujícím způsobem zbystří jeho smysly. Eddie se po Vernonově násilné smrti dostane k jeho zásobám, ale podcení jak toho, kdo Vernona zlikvidoval, tak i neprozkoumané vedlejší účinky nového preparátu. Z bezvýznamného outsidera se během krátké doby stane velmi úspěšný mladý muž, který získá zpět svou snoubenku a upoutá pozornost mocného obchodníka Van Loona (Robert De Niro), ovšem brzy zjistí, že v sázce jsou nejen peníze, ale i jeho život. Režisérem filmu je americký tvůrce Neil Burger, který zaujal polodokumentárním dramatem Rozhovor s vrahem (2002), rozvádějícím myšlenku druhého střelce při atentátu na Kennedyho, a historickým dramatem Iluzionista (2005), natočeným v českých exteriérech.
Vysílání: 03.6., 22.05 hod., ČT2

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky Věry Plívové-Šimkové, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematografie v oblasti tvorby pro děti. Režie A. Stichenwirthová. Portrét výjimečné režisérky filmů pro děti Věry Plívové-Šimkové očima nadějné dokumentaristky Anny Stichenwirthové. Filmy Věry Plívové-Šimkové jako „Páni kluci“, „Krakonoš a lyžníci“, „Jak se točí Rozmarýny“ a mnoho dalších mají nezastupitelné místo v naší kinematografii. Ve filmu kromě samotné Věry Plívové-Šimkové vystoupí nejen její rodina, ale i mnoho filmových tvůrců, kteří s ní spolupracovali. Promluví o jejím extrémním nasazení, talentu a nadšení pro práci s dětmi i s kamerou, ale i o odvrácené stránce jejího talentu. Účinkují: Ondřej Havelka, Zdeněk Zelenka, Jan Kraus, Jiří Lábus, Eva Bobková, Veronika Freimanová, Martin Benoni, Lenka Vlasáková, Magdalena Reifová, Iva Janžurová, Pavel Nový a další, režie Anna Stichenwirthová.
Vysílání: 31.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art

Střípky z festivalu v Cannes
Nejslavnější filmový festival světa pohledy návštěvníků, hvězd i organizátorů. Francouzský dokument (Premiéra). Práce archiváře může být občas velmi zábavná a vzrušující, jak dokazuje tento dokument, který se obešel bez jediného slova vysvětlujícího komentáře, a přesto vypovídá o legendárním filmovém festivalu mnohé. Budeme sledovat řadu vzácných, málo známých nebo dokonce nikdy nezveřejněných sekvencí, které vyprávějí docela jiný příběh festivalu, daleko od blesků fotoaparátů, daleko od červeného koberce a ikonických schodů, daleko od přesně vyměřených oficiálních rozhovorů. Na pláži, na rohu ulice, v restauraci, na koktejlovém večírku nebo v soukromí hotelového pokoje se v těchto zapomenutých okamžicích setkávají největší filmaři a herci od Jeana Cocteaua přes Alfreda Hitchcocka až po Davida Lynche, aby vytvořili nečekanou antologii největšího filmového festivalu na světě.
Vysílání: 01.6., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art., 06.6., ČT art

Velká voda
Vymýt mozek a nastolit komunistický pořádek. Historické drama natočené v koprodukci Makedonie, České republiky a Slovenska (2004). Hrají: S. Kekenoski, M. Jovanovski, R. Gogovski, V. Nedeskaová, M. Stankovska a další. Režie Ivo Trajkov (V původním znění s titulky). Drama "česko-makedonského" režiséra Ivo Trajkova byl natočen v makedonsko-česko-slovenské koprodukci. Scénář vznikl podle stejnojmenného autobiograficky laděného románu předního makedonského spisovatele Živka Činga (1936–1987). Politik Lem Nikodinoski se vrací do dětského domova, kde se ocitl jako dvanáctiletý chlapec v letech 1945–46. Ve skutečnosti šlo o nápravné zařízení pro převýchovu dětí "padlých nepřátel", kde jim byl vymýván mozek v duchu komunistické ideologie. Fanatičtí komunisté ve vedení zavedli kasárenský dril, psychické i fyzické tresty jsou na denním pořádku. Nikodinoski vzpomíná na svého přítele, záhadného Isaka, ke kterému se upnul, aby přežil. Po dvaceti letech mistrovské dílo Ivo Trajkova jen potvrdilo své kvality a bohužel i ryzí aktuálnost. Svým tématem i zpracováním navazuje na některá díla jugoslávské kinematografie v tom nejlepší duchu. Film se natáčel v Makedonii s tamními herci a byl makedonskou stranou nominován na Oscara za cizojazyčný film.
Vysílání: 03.6., 22.35 hod., ČT art

Farářův konec
Vlastimil Brodský jako nepravý duchovní pastýř v tragikomické frašce podle námětu Josefa Škvoreckého (1968). Dále hrají: J. Libíček, J. Brejchová, Z. Škvorecká, H. Růžičková, J. Pechlátová, M. Růžek, J. Satoranský a další. Scénář J. Škvorecký a E. Schorm. Kamera J. Šofr. Režie E. Schorm. V jedné malé horské vsi neměli faráře. Děda, bába a mladičká matka s nemocným dítětem v náruči se proto vypravili dolů do města, aby tam novorozence dali pokřtít. V sakristii kostela nalezli kaplana. Téměř násilím ho museli přesvědčit, aby provedl požadovaný úkon. A stal se zázrak – dítěti se ulevilo. Radost a vděčnost vesničanů neznala mezí. Zazněla zde nabídka, aby s nimi kněz odešel do hor, kde je ho víc potřeba. Kdo by tehdy tušil, že jde o pouhého kostelníka, který si převlečen do kněžského roucha zkoušel žehnací gesta? Protože jde o kostelníkovo životní přání, vydává se do hor, kde ho obyvatelé přijímají s radostí. Kostelník probudí v lidech nejen činorodost, ale vede je také k zamyšlení nad životem. Velký souboj však musí svést s místním kantorem, který je ztělesněním licoměrnosti... Námět na svěží komedii s prvky satiry a skrytého podobenství pochází z pera Josefa Škvoreckého. "Jeden má glejt, ale ve skutečnosti to učitel není, druhý glejt nemá, ale kněz to ve skutečnosti je." Tak charakterizoval Josef Škvorecký hlavní postavy filmu, který v roce 1968 natočil režisér Evald Schorm s Vlastimilem Brodským, Janem Libíčkem, Janou Brejchovou, Helenou Růžičkovou, Zdenou Škvoreckou a Josefou Pechlátovou.
Vysílání: 04.6., 20.20 hod., ČT art

Bláznivá dobrodružství Louise de Funèse (1/2)
Co jste ještě nevěděli o legendárním herci. Francouzský dokument. Mohlo by se zdát, že o životě a tvorbě jednoho z nejgeniálnějších komiků dvacátého století bylo už řečeno, napsáno i natočeno vše. Nyní ale přichází dvoudílný francouzský dokument, jehož tvůrci čerpají především z bohatých rodinných archivů, k nimž získali dokumentaristé přístup teprve nedávno. Jedná se o dopisy, deníky, ale i rodinné filmové záznamy. Budeme tak mít jedinečnou příležitost nahlédnout do nitra upjatého, citlivého a perfekcionistického muže, který nosil masku legendárního komika. Úvodní část se zabývá jeho dětstvím, mládím a první polovinou kariéry.
Vysílání: 04.6., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art., 09.6., ČT art

22.5.2023 11:05:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Clint Eastwood, Bong Joon-ho

Parazit

Oklamaný
Voják Severu držený ženami jižanské dívčí školy. Je to ale on, kdo je vězněm? Clint Eastwood v ame ...celý článek


Filmové tipy 39. týden

Beze stop

Oběti a vrazi
Pro lásku většinou obětujeme více, než jsme původně chtěli... Příběh nevlastních sourozenců, ...celý článek


Skautské desatero Jíry Stránského

Skautské desatero Jíry Stránského

Skautské desatero Jíry Stránského
Portrét spisovatele a scenáristy, předsedy českého PEN klubu, politického ...celý článek


Komedie Petra Zelenky o natáčení jednoho filmu

M. Myšička (Ztraceni v Mnichově)

Ztraceni v Mnichově
Český novinář unese během tiskové konference devadesátiletého papouška, jediného žijící ...celý článek


Životy slavných - Władyslaw Strzemiński

Mžitky

Mžitky
Slavný malíř Władyslaw Strzemiński jako jedna z mnoha obětí komunistické zvůle. Polský film (2016). ...celý článek


Výtvarné tipy 40. týden

Dlouhá zeď

Zvon zvonů
Odlít zvon o hmotnosti 9801 kg, který by symbolicky nahradil téměř 10 tisíc českých zvonů roztav ...celý článek


Výtvarné tipy 39. týden

Malíř ďábla

Malíř ďábla
Průvodce filmem Stanislav Motl navazuje volně na svou publicistickou a dokumentární tvorbu věno ...celý článek


13. komnata Hynka Bočana

13. komnata Hynka Bočana

13. komnata Hynka Bočana
Významný český režisér nemohl po roce 1968 několik let natáčet a vlivem stresu one ...celý článek


Milostná romance režiséra Spikea Jonzeho

Ona

Ona
Podoba lásky v digitální době. Joaquin Phoenix jako osamělý muž ve středních letech, který naváže hlubo ...celý článek


Casey Affleck v oscarové roli

Místo u moře

Místo u moře
Žádná vina není zapomenuta, pokud o ní ví svědomí. Casey Affleck v oscarové roli bezútěšného s ...celý článek


Geniální architektura muže s duší Josefa Pleskota

Cesty Josefa Pleskota

Cesty Josefa Pleskota
Dokumentární film režisérky Jany Chytilové je věnován Josefu Pleskotovi, nejoceňovaně ...celý článek


Filmové tipy 40. týden

Válečník

Sestřičky
Život je procházka blátem, ale i tak má smysl. Jiřina Jirásková a Alena Mihulová v hlavních rolíc ...celý článek


Novozélandská komedie Hon na pačlověky

Hon na pačlověky

Hon na pačlověky
Husťáckej život si nevybrali, to on si vybral je. Novozélandská dobrodružná komedie pro ma ...celý článek


Líbánky film o stínech, které dostihnou každého z nás...

Líbánky

Líbánky
Měl to být nejkrásnější den v jejím životě, pak ale doprostřed svatebního veselí vstoupil podivný h ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Tereza Mašková s romantickým videoklipem

Tereza Mašková (Foto: Oliver Žilák)

Úspěšná zpěvačka Tereza Mašková s fenomenálním hlasem je z výsledku nadšená: ,,Původně jsem chtěla natočit vid celý článek

další články...