zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Strúčkobraní 2023

Strúčkobraní 2023 v Dolním Němčím

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

I o letošních prázdninách objevuje tým portálu Scena.cz různé lidové tradice. Tentokrát jsme zavítali na Východní Moravu. Věřte nebo ne, kromě známé Jízdy králů v nedalekém Vlčnově, jsme cestou na den otevřených dveří ve sklárně v obci Strání projížděli Dolním Němčím. Upoutal nás plakát natažený přes cestu na akci Strúčkobraní 2023. Dlouho nám vrtalo hlavou, o co se jedná. Nedalo nám to a ve stanovený termín jsme danou obec navštívili. Vzhledem k nepřízni počasí nám místní upřesnili, že akce se překládá o týden, a máme prý sledovat místní zprávy na sociální síti.

Folklorní soubor Oldněmčan ve spolupráci s obcí Dolní Němčí pořádali již šestý ročník soutěže o nejlepší kotlíkovou česnečku Strúčkobraní 2023. Na základě hlasování návštěvníků se na prvním místě umístilo družstvo HASIČI, 2. místo STÁJ LUKAS, toto družstvo mělo u svého stánku nejen ochutnávku polévky, ale i mufiny a hlavně česnekové jednohubky. Ocenit jsme museli i doprovod na harmoniku. Čestné 3. místo obsadil v hlasování LITERÁRNÍ KLUB. Osobně jsem ocenil zahuštění polévky rozmixovanými vařenými brambory. Zmínit musím ještě RETRO BABKY, ty nabídli ze svého kotlíku tradiční klasickou česnekovou polévku. ZAHRÁDKÁŘI zase přidali listy zelené petržele.

“Ve většině obcí se soutěží ve vaření kotlíkového guláše,” prozradila nám Jana Fibrichová, vedoucí souboru Oldněmčan a pokračovala: “Vzhledem k tomu, že je naše obec proslavená pěstováním česneku, dokonce i v erbu obce máme česnek, tak jsme se před šesti lety pustili do klání ve vaření česnekové kotlíkové polévky.”
Do letošního ročníku se zapojila družstva: MYSLIVCI, TETIČKY, ZAHRÁDKÁŘI, PANTOFLÍČEK, RETRO BABKY, STÁJ LUKAS, HASIČI, KRÚŽEK DOLNĚMČAN a LITERÁRNÍ SPOLEK. Ta se v daný den shromáždí, obdrží kotlíky a přidělený česnek. S úderem druhé hodiny se odstartuje vaření. Na každém družstvu záleží, jaké přísady použije, jak si rozdělí práci, jakou zvolí taktiku. Pokud někdo potřebuje osmahnout chlebové krutony nebo špek, je k dispozici plynový vařič. Vaří se zhruba čtrnáct litrů polévky.
Vlastní soutěžní klání začíná od čtyř hodin odpoledne, kdy se sejdou diváci z obce i z širokého okolí, a v našem případě až z Prahy. Obdržíte degustační pohár se lžičkou a je na vás, kolik česnekových polévek ochutnáte, jak si ji dochutíte. Můžete přidat strouhaný česnek, vařený brambor, slaninu a strouhaný sýr… Konec ochutnávání je kolem půl šesté, to se většinou snědí všechny polévky. Co ještě nám prozradila Jana Fribrichová? V civilním povolání je mzdová účetní. “Pocházím z velké rodiny a všichni jsme velmi společenští. Žijeme kulturně. Mám to prostě v rodině.”

Co všechno se pořádá v Dolním Němčí? Určitě se nebudete nudit po celý rok, protože jen v létě: Pečení chleba ve Mlýně (červen), Červencová noc (na myslivecké chatě se podávají myslivecké speciality se zábavou - pozn. red), Strúčkobraní, Dožínky a v září Vaření trnek. První týden v květnu jsou Hody. A v listopadu je posvícení. Kolem Vánoc je tady Vánoční koledování. Tetičky ve mlýně vaří kyselicu.
A kdo všechno se hlásí do soutěže? Ženy i muži, různého věku. Zastoupení v soutěži má většina místních spolků a sdružení
.“Žádné tajné ingredience ani speciální recept na česnečku nemám. Držím se tradice. Základ mám od naší babičky. Třený česnek do talíře, na šnitle nakrájaný chleba, osolené a zalité horkou vodou a kousek sádla,” uzavřela Jana Fribrichová.

Držíme palce ať všem v obci Dolní Němčí vydrží i další rok. A nemusíte jezdit jen na Strúčkobraní. V obce se nachází novogotický farní kostel sv. apoštolů Filipa a Jakuba, který byl zbudován v letech 1870 - 1873. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony, Svatý Prokop z roku 1733, Svatý Josef z roku 1949 a Panna Maria z roku 1954. Na památku slavnostního vysvěcení v roce 1873 vztyčili místní obyvatelé před kostelem kříž s vyrytým letopočtem.
Další významnou památkou zapsanou v ÚSKP ČR je socha sv. Floriána z roku 1777, která stála v minulosti na rynku a měla obec chránit před ohněm. V roce 1970 byla přenesena do parku u kostela.
Muzeum Na Mlýně. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce budovy č.p.105 - starého mlýna z 18. století. Přední část je upravena jako pivnice, zadní část areálu je zařízena jako muzeum lidové architektury, kde v původních obytných prostorách jsou umístěny historické exponáty dokumentující život na vesnici. Hlavní obytná místnost s kachlovou pecí, stejně jako kuchyně, je zachována v původním rázu. V roce 2020 zde byla instalována archeologická expozice ze sbírek místního rodáka Milana Daňka. Objekt je zapsán v ÚSKP ČR.

www.dolni-nemci.cz

14.8.2023 14:08:30 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev ...celý článek


Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga ...celý článek



Časopis 20 - sekce