zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Březnový Laskavý večer s Edou Kriseovou

Spisovatelka Eda Kriseová

autor: Z webu   

V letošní podivné zimě lze těžko tušit, jaké bude předjaří, ale jisté je, že milovníkům literatury bude ve stále ještě dlouhých večerech zbývat čas na krásnou knížku. A večer 7. března 2007 můžeme strávit dokonce s živou spisovatelkou Edou Kriseovou. Bude již třiadvacátým hostem našich knihomilných večerů a její tvorba i životní osudy slibují setkání nadmíru zajímavé.
Pořad jako obvykle vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Pardubice. Ale my, kteří přijdeme 7. března do „Anežky“, se s Edou Kriseovou setkáme osobně a také se jí můžeme na cokoliv zeptat.

Spisovatelka Eda Kriseová (narozena roku 1940 v Praze, ve znamení raka a v rodině architekta a sochařky) vystudovala žurnalistiku na Karlově universitě a stala se redaktorkou Mladého světa. V něm publikovala mimo jiné reportáže z cest po rozvojových zemích, které podnikala v letech 1965 – 1968 s americkými organizacemi jako dobrovolnice. Začala se zabývat také domácí sociální politikou a publikovat v Literárních listech. V roce 1968 vyšly její reportáže z Japonska. Po sovětské okupaci se stala režimu nepohodlnou, a tudíž zakázanou autorkou. Pracovala nějaký čas jako asistentka v Ústavu pro teorii a dějiny sdělovacích prostředků při UK, poté v universitním archivu. Toto místo byla přinucena opustit v roce 1976 a živila se pak v zaměstnáních mimo svůj obor. V té době se začala intenzivně věnovat próze, vydávána byla však pouze v samizdatu a v exilových nakladatelstvích. Byla výraznou osobností domácí intelektuální opozice. V roce 1979 byla oceněna literární cenou Egona Hostovského. Po uvolnění poměrů přednášela na George Washington University.
Po revoluci 1989 se stala poradkyní presidenta Václava Havla a působila v této funkci do roku 1992. Od té doby je spisovatelkou ve svobodném povolání. Je členkou PEN-klubu, Obce spisovatelů, Kafkovy společnosti a správní rady Nadace Central and Eastern European Book Project v Amsterdamu. Její knihy jsou hojně překládány, nejvíce do němčiny a holandštiny.
Tvorba Edy Kriseové má velmi různorodé náměty. V době normalizace se hodně zabývala osudy lidí v blázinci (např. v Křížové cestě kočárového kočího) a vytvářela tak barvité obrazy života v tehdejší diktatuře, která ji osobně zasáhla velmi. V jiných dílech studuje křehkost vztahů mezi mužem a ženou (Klíční kůstka netopýra, Pompejanka, Ryby raky). Knihu Kočičí životy věnovala Volyňským Čechům a zkoumá v ní otázky moderních dějin střední Evropy. Román Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní je založen na korespondenci šlechtičny z 15. století… Napsala také dvě knihy pro děti.

7.3.2007 18:03:40 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zveme ...

Open House Brno otvírá město

Diversa Quartet

V sobotu 18. května od 9. hodiny se začnou návštěvníkům festivalu architektury a urbanismu Open House Brno 202 ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

VČD v příští sezóně uvede sedm premiér

Dramaturgyně A. Zindulková Hlaváčková na zahajovací zkoušce

Východočeské divadlo uveřejnilo dramaturgický plán nadcházející divadelní sezóny, který blíže představuje šéfd celý článek

další články...

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...