zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 4. týden

Tajemství stavitelů pyramid: Záhada Velké sfingy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (13/13)
Koloseum, San Cristóbal de las Casas, Lima, zámek Villandry, chrám v Kóm Ombu, Bund v Šanghaji, chrám Ta Prohm. Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Řím počátkem našeho letopočtu ovládlo Středomoří a celou Evropu, stalo se středobodem antických dějin. San Cristóbal de lad Casas je mexické město v nadmořské výšce 2100 metrů ve státě Chiapas na jihu země. Je to převážně indiánské město s bohatstvím historických památek. Lima, kdysi nazývaná Město králů, se stala nejprve hlavním městem vicekrálovství Peru, po získání nezávislosti je hlavním městem republiky. Villandry je posledním z velkých zámků na Loiře, postavených v době renesance. Ke skvostům Villandry patří jeho zeleninové, květinové a bylinné zahrady. Na jihu Egypta na břehu Nilu asi čtyřicet kilometrů severně od Asuánské přehrady, se rozkládá dvojitý chrám Kóm Ombo. Název byl odvozen od řeckého "ombos", což znamená "město zlata". Šanghaj dnes znovu dobývá ztracenou pozici finančního centra Asie. Díky své kosmopolitní přeměně a rozkvětu kultury se vydal na cestu k postu významné světové metropole. Ta Prohm – khmerský chrám v komplexu Angkor v Kambodži, postavený koncem dvanáctého století. Jeho jméno znamená "předek Brahma".
Vysílání: 31.1., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 04.2., ČT2., 06.2., ČT2

Okolo Domažlic
Jak se opravuje středověká tvrz nebo zřícenina hradu? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Plzeňském kraji. Režie A. Sirotková. Domažlicko leží v Plzeňském kraji. Dotýká se Šumavy a Českého lesa na hranici s Německem. Je to krajina, která láká k výletům, historický region Chodů. Na Domažlicku jsme našli lidi, kteří svého koníčka i poslání našli v obnově zámků a tvrzí. Ruiny a zříceniny neprobouzejí k novému životu, aby si budovali honosná sídla. Nýbrž proto, že je chtějí vrátit krajině a lidem, kteří v ní žijí. „Potkal jsem lidi, kteří se pustili do práce na celý život. Zachraňují prastaré dědictví české země a vracejí duši tam, odkud ji historické události a surové zacházení téměř nadobro vyhnaly. Já před nimi smekám a zvu vás do tohoto kraje. Je tu patrné, že snad nikdy není nic ztraceno,“ říká Mirek Vladyka.
Vysílání: 02.2., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 03.2., ČT2., 04.2., ČT2., 06.2., ČT2

Rozluštěné poklady: Zkáza Egypta
Kleopatra byla po dvě tisíciletí vnímána jako zhýralá milenka římských vládců a viník zániku Egyptské říše. Dokumentární cyklus BBC přiblíží nejzajímavější poklady historie. Ačkoliv měla Kleopatra pověst pohledné intrikánky střídající jednoho milence za druhým, nejnovější důkazy ukazují tuto legendární egyptskou královnu v úplně jiném světle. Coby panovnice totiž čelila věcem, které nemohla nijak ovlivnit. Předzvěstí nadcházejících pohrom byly podivné úkazy na obloze a po nich následovala jedna z největších sopečných erupcí v dějinách lidstva. A ačkoliv se tento výbuch odehrál na druhém konci světa, podařilo se vulkánu obrátit život starověkého Egypta naruby. Kdysi mocná civilizace se začala působením extrémního sucha a neúrody hroutit a svět slavné egyptské královny se rozpadl na kousky.
Vysílání: 05.2., 07.50 hod., ČT2
Opakování: 06.2., ČT2., 09.2., ČT2

Tajemství stavitelů pyramid: Záhada Velké sfingy
Kdo se stal následníkem trůnu po staviteli největší pyramidy v dějinách, faraonu Chufuovi? A komu je připisována jedna z nejzáhadnějších soch světa? Epizoda z francouzského dokumentárního cyklu. Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Po smrti legendárního faraona Chufua započal nelítostný boj o uvolněný trůn. Egyptologové doufají, že vyjasnění otázek kolem následnictví by mohlo pomoci vyřešit jednu z největších záhad starověkého Egypta: čí podobu nese Velká Sfinga střežící gízskou plošinu.
Vysílání: 05.2., 10.45 hod., ČT2
Opakování: 07.2., ČT2., 09.2., ČT2

Planeta pokladů: Evropa
Vlivná města, která ovlivnila tok světových dějin, náboženské památky, převratné vynálezy i pozoruhodná krajina druhého nejmenšího světadílu světa. Německý dokumentární cyklus (Premiéra). Bohaté kulturní dědictví Evropy se rodilo během mnohdy bouřlivé historie. Poklady Evropy ale nespočívají jen v minulosti. Historické památky, tradice i zvyky stojí vedle projektu chránícího přírodní bohatství pro budoucnost. Historik Christopher Clark proto může odhalit taje Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela, krásy Paříže či Rýnské soutěsky. Svůj prostor dostanou i němečtí výrobci varhan nebo biologové z Kew Gardens, kteří spravují botanické sbírky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Vysílání: 05.2., 16.10 hod., ČT2
Opakování: 08.2., ČT2., 10.2., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem se projdeme Mosteckou ulicí a po Malostranském náměstí (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. V této části toulek s profesorem Františkem Dvořákem se ocitáme na malostranském konci Karlova mostu a prohlédneme si stavby, které vznikly v průběhu staletí v jeho sousedství. V jedné z nich již ve středověku fungovaly lázně, v jiné například bydlel mladý skladatel Beethoven. Zvláštní pozornosti se pak budou těšit obě části dnešního Malostranského náměstí s působivými palácovými budovami a dominujícím chrámem sv. Mikuláše.
Vysílání: 30.1., 02.35 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (1/12) - Mary Cassattová
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Američanka Mary Cassattová byla ve skupině impresionistů poněkud netypickou osobností. Ačkoliv se spíš než krajinomalbě věnovala portrétní tvorbě, s impresionisty sdílela zálibu v malování mimo ateliér. Měla podobný smysl pro barvy a snahu zobrazit viděné, která si nijak neprotiřečila s jistým lyrismem a sentimentalitou, které se v jejím díle často objevují. Díky jejímu výtvarnému projevu ji impresionisté přijali mezi sebe. Ale důležité bylo i její přátelství s Degasem, který ji do skupiny pozval. Ve své rodné zemi se pak stala ambasadorkou impresionismu a její vliv nejspíš sehrál určitou roli v globalizaci moderního francouzského malířství.
Vysílání: 01.2., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 03.2., ČT art

Vzlety a pády (2/2)
Osudy tří výjimečných fotografů a přátel očima Věry Chytilové. Tvorbu Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje a Václava Chocholy, který se narodil před 100 lety, zachycuje dvojdílný dokument ve vší pestrosti od bohémského života po drsnou konfrontaci s totalitními režimy 20. století (2000). Dokumentární snímek Vzlety a pády zachycuje setkání třech výjimečných tvůrčích osobností s dvacátým stoletím. Prostřednictvím životních a uměleckých pohledů významných českých fotografů Václava Chocholy, Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje a svědectví jejich příbuzných, milenek a přátel, se ocitáme v epicentru intenzivního prožívání, které dokázalo navzdory době anebo právě díky ní přesahovat existenční limity. Pro trojici tvůrců je společné, že se neidentifikovali s politickými ani estetickými režimy, stejně tak jako s idylicky umrtvujícími mezilidskými vztahy, což svojí výpovědí potvrzuje i režisérka filmu Věra Chytilová. Ta do filmu, stejně tak jako kdysi do života Karla Ludwiga, vstupuje a umocňuje tak přesvědčivost otevřeného a bezelstného způsobu vyprávění společného příběhu, v němž spolu s lidmi vystupují fotoaparáty, fotografie, filmy, předměty, byty, domy, ulice, města či krajiny, aby se tak mohl zrodit spontánní filmový organismus.
Vysílání: 02.2., 23.25 hod., ČT art

16.1.2023 10:01:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bavič (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je ...celý článek


Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca ...celý článek


Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článek


Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní ...celý článek


Holubník - komediální audioseriál pro celou rodinu

Přeba

Tři generace pod jednou střechou vinohradského činžáku. Osm členů rodiny Holubových, z nichž každý má svůj pří ...celý článek


Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso ...celý článekČasopis 13 - sekce