zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Carlyle, M. Addy, T. Wilkinson, W. Snape, S. Huison, L. Sharpová a další. Režie Peter Cattaneo. Kdysi býval Sheffield městem, kde byla radost žít. Jenže ty doby jsou dávno ty tam. Dříve slavné ocelárny se zavírají, ulice jsou plné nezaměstnaných, po hospodách vysedávají chlapi, co nemají do čeho píchnout. Co před sebou nevidí žádnou perspektivu. Chlapi, které přestává bavit život. A nejde jen o to, že nemají peníze. Z podpory se nakonec dá žít, i když jistě nijak slavně. Jde o ten stále vtíravější pocit zbytečnosti, marnosti, ze které není úniku. O to, že člověk, který přišel o práci, může snadno přijít i o to ostatní, co dělá život životem. O rodinu, o děti... Tak jako teď zrovna Gaz, kterému hodlá jeho rozvedená žena zabránit v tom, aby se stýkal se synem Nathanem. Bez těch sedmi set liber, co dluží na alimentech, nemá prostě šanci. Jenže kde může nezaměstnaný ocelář sehnat takovou sumu? Jedna možnost by tu ovšem byla. Ale je tak šílená, že o ní normální chlap snad ani nemůže začít uvažovat.

Scenárista Simon Beaufoy a režisér Peter Cattaneo (pro něhož je tento film celovečerním debutem) dokázali vytěžit jiskřivý, suchý, místy hodně černý humor z tak nekomických situací, jako je nezaměstnanost či ohrožení tradiční mužské role v rodině i ve společnosti, nevyhýbají se však ani přesně odměřené dávce lehkého sentimentu. Obrovskou zásluhu na celkovém vyznění snímku mají samozřejmě i skvěle vybraní herci, především Robert Carlyle, jehož známe spíše ze zcela jiných rolí (Begbie z Trainspottingu, Hitler z filmu Hitler: Vzestup zla atd.). Výsostně profesionální a dokonalá byla i práce všech dalších zúčastněných, což se ostatně projevilo nebývalým množstvím cen, které snímek posbíral na mezinárodních přehlídkách a festivalech. Jejich výčet by zabral několik stránek, připomeňme jen několik nejdůležitějších: Oscar pro Anne Dudleyovou za hudbu + 3 další oscarové nominace, 3 ceny Britské filmové akademie BAFTA + 8 dalších nominací, Nejlepší film a Cena diváků na Evropských filmových cenách roku 1997 atd.
Vysílání: 04.4., 23.20 hod., ČT2

20.3.2023 10:03:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném ...celý článek


Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod ...celý článek


Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d ...celý článek


Třetí řada seriálu podle oceňované knižní předlohy

Geniální přítelkyně III

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (4/8) Studená válkaPo zlatých šedes ...celý článek


Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení ...celý článekČasopis 30 - sekce